Düzenlemenin 6 ay gibi bir süreyle sınırlandırılması, bazı bölgelerin kapsam dışında bırakılması ve çalışanların fiilen çalışma şartının aranması, eleştirilerin odağı haline geldi.

Hatay ve Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerden etkilenen yerlerdeki kamu personeline tazminat ve fazla çalışma ücreti ödenmesi için kararname çıktı.

Düzenleme bölgede sürekli görevle fiilen çalışan Devlet Memurları Yasası, Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Yasası, Uzman Jandarma Yasası, Uzman Erbaş Yasası, Hâkimler ve Savcılar Yasası ile Yükseköğretim Personel Yasası’na tabi personel, kamu kurum ve kuruluşlarında sürekli ve geçici işçi olarak çalıştırılan personel ile sözleşmeli personel bu haktan yararlanacak. Bu çalışanlara 6 Şubat’tan itibaren geçerli olmak üzere 6 ay süreyle 2 bin 59 lira 99 kuruş tazminat ödenecek. Tazminattan geçici olarak görevlendirilen personel de yararlanacak.

"SÜRE UZATILMALI"

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkan Vekili Talip Geylan, kararla deprem bölgesinde çalışan kamu görevlilerine 6 ay boyunca fazla mesailer de dahil edildiğinde aylık 3 bin 32 TL dolayında ödeme yapılmasının öngörüldüğünü bildirdi.

Söz konusu tazminat ve fazla mesai ödemesinden olağanüstü hal bölgesinde yer almasına rağmen bazı ilçelerin muaf tutulması ve ödeme süresinin 6 ayla sınırlı olmasının, alınan tedbirlerin arzu edilen etkisini azaltacağını belirten Geylan, şunları kaydetti:

“Halbuki bölgedeki sorunlar uzunca bir süre devam edecek, özellikle konut sorunu kalıcı konutlar tamamlanıncaya kadar hem depremzede vatandaşlarımızın hem de çoğunluğu kendileri de birer depremzede olan kamu görevlilerimizin en büyük sıkıntısı olmayı sürdürecektir. Bu nedenle yapılan düzenlemedeki 6 ay sınırının uzatılarak söz konusu ödemelerin deprem konutları tamamlanıncaya kadar yapılması sağlanmalıdır. Tazminat ödemelerinin kapsamı, olağanüstü hal ilan edilen 11 ilimizin bütün ilçelerinde görev yapan kamu çalışanları için geçerli olacak şekilde genişletilmelidir.” 

Kaynak: Cumhuriyet