Mobbingle Mücadele İş Birliği Protokolü! Mobbingle Mücadele İş Birliği Protokolü!

Sendika, her iki eşin farklı günlerde nöbet görevi almasının evlilik birliğini olumsuz etkilediğini vurgulayarak, bu durumun anayasal haklarına aykırı olduğunu belirtti.

Sendikanın yaptığı yazılı açıklamada, sağlık çalışanlarından gelen çeşitli başvurularda, eşlerin tamamen bağımsız günlerde nöbet görevi aldığı ve aynı günlerde görevlendirilmediklerinde aile birliğini sürdürebilmek için yeterli zaman bulamadıkları ifade edildi. Bu durumun, devletin aile birliğini koruma yükümlülüğüne aykırı olduğu belirtildi.

Sendikanın açıklamasında, Anayasa'nın 41. maddesine atıfta bulunularak, ailenin Türk toplumunun temeli olduğu ve devletin aile huzurunu sağlamak için gerekli tedbirleri almakla yükümlü olduğu vurgulandı. Her iki eşin farklı günlerde nöbet görevi almasının, evlilik birliğini zor duruma soktuğu ve Anayasa'nın öngördüğü aile birliğini koruma amacına da ters düştüğü belirtildi.

Sendika, bu nedenle Sağlık Bakanlığı'na başvurarak, sağlık çalışanı çiftlerin nöbet günlerinin aynı günler olabilmesi için standart bir uygulama başlatılması talebinde bulundu. Ayrıca, başvurunun en kısa sürede sonuçlanması ve sağlık emekçilerine olumlu bir yanıt verilmesi temennisinde bulundu.

Genel Sağlık-İş, sahadan gelen sorunların çözümü için hızlı hareket ettiğini vurgulayarak, tüm sağlık emekçilerini sendika çatısı altında örgütlenmeye davet etti.

Editör: Serap