PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Hekim Birliği: Gelin Birlik Olalım

Hekim Birliği Sendikası mesleki dayanışmaya katkı sunmaya, hekim hakları için verilen mücadelede yer alarak bu anlamsız süreci sona erdirmek için tüm meslektaşlarına seslendi: GELİN BİRLİK OLALIM

Sendika 20.06.2022, 21:46 16.07.2022, 11:23 Cansu Polat
Hekim Birliği: Gelin Birlik Olalım

Hekim Birliği Sendikası emekliliğe yansıyan tek kalem maaş talebinin tekrarlayarak hekim maaşlarının en fazla yüzde 30’una denk gelecek şekilde performans varlığına karşı olmadıklarını açıkladı.

Sendika tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Sevgili Hekim meslektaşımız;     

15.06.2022 tarihinin Türkiye hekimlik hak ve onur mücadelesinde yeni bir milat olduğunu düşünüyoruz. Bu tarihi günde ortak eylem kararı alan TTB, TDB, AHEF, AHESEN, BDS, GENEL SAĞLIK İŞ, HEKİMBİRLİĞİ, HEKİMSEN, KADHED, SES ve TABİP-SEN'den oluşan toplam 11 kuruluşa ve iş bırakma eylemine aktif katılım sağlayan sayın üyelerine hekimlik ve hekimler adına şükranlarımızı sunuyoruz.

ÇOK GÜÇLÜ İTİRAZ ETTİK, EDİYORUZ

Hekimlik mesleğinin performans adı altında yok edildiği, saygınlığının zedelendiği, şiddet ve hakaretin her geçen gün arttığı bu ortama ve hastaya hakkıyla zamanın ayrılamadığı, üstelik yeterli ücretin de alınamadığı çalışma şartlarına hep beraber çok güçlü itiraz ettik, ediyoruz.Bu itiraz giderek  gücü ve baskısı artan çok daha gür bir sese dönüşsün istiyoruz. Yarınlarımız, çocuklarımız, ülkemiz ve vatandaşlarımız adına bu çok  büyük mücadeleyi fedakarca veriyoruz. Kamuda hekimlik yapmaya devam edebilmemiz ve halkımızın ücretsiz nitelikli sağlık hizmeti alabilmesi adına  gerekli çalışmaların yapılmasını talep ediyoruz.

EMEKLİLİĞE YANSIYAN TEK KALEM MAAŞ İSTİYORUZ

Düşük malzeme kalitesi, normalin çok altında, birkaç dakikalık muayene süreleri, aile hekimlerinin ceza yönetmeliği, gelir adaletsizliği temelinde çok düşük ücret elde edilmesi ve buna rağmen caride bir çok kalemin aile hekimlerimize rücu edilmesi, hekim dışı personel  eksikliği gibi bütün bu olumsuz durumların düzeltilmesi adına biz kamu hekimleri top yekün mücadele içerisindeyiz. Biz hekimler, tüm gelişmiş ülkelerdeki gibi ülkemizde de hak ettiğimiz ücretleri kazanarak hekimlik yapmak istiyoruz. Bu şekilde  emeklerimiz ve eğitiminizin karşılığına denk gelen emekliliğe yansıyan  tek kalem maaş istiyoruz.

HEKİMLER VİCDAN İLE CÜZDAN ARASINA SIKIŞIK ŞARTLARDA..

Maaşımızın en fazla %30'una denk gelecek şekilde performans varlığına karşı değiliz. Ancak şu anki sistemde maaşımızın  %300-%400'üne denk gelecek bir şekilde performans sistemi ile hastaları müşteri gibi gören hesaplamalarla verilen ek ödemelerle kabul edilemez bir durum ile karşı karşıyayız. Bu durum sağlıkta sağlıksızlığa neden olan bir sistemin devam etmesi anlamına geliyor. Bu sistem hekimlerin yaşam sürelerinin 58-64 yaş aralığında olmasına neden olarak yaşam haklarını da gasp ediyor. Halkın  uygun şartlarda tedavi olmasını engelleyen, sağlığı değil sağlıksızlığı ve ticareti önceleyen bu sistemi bu ülkenin onurlu evlatları olarak reddediyoruz. Gelişmiş ülkelerde bu şekilde, yeterli olmayan zaman diliminde hizmet veren hekimler soruşturmalara tabi olurlar. Ülkemizde ise bizzat performansa dayalı gelir üzerine kurulmuş bu sistemle, hekimler vicdan ile cüzdan arasında sıkışık  şartlarda hizmet sunmaya zorlanmakta, hastalar ise kendilerine yetersiz zaman ayrılması kaynaklı bu sistem içerisinde sıkışıp kalmaktadırlar.

SAYIN MESLEKTAŞIMIZ, TARİHİN ŞANLI SAYFALARINDA YER ALMAYI İSTEMEZ MİSİN?

Hekimler  cansiperane mücadele etmelerine rağmen bu anlamsız  tempoya yetişememenin zorluğunu yaşamaktadırlar. Bu aşırı hasta yoğunluğu, stresi, endişeyi artırmakta; bu durum ise, her gün yaşanan  şiddete ortam hazırlamaktadır. Bütün bu anlamsız tabloya yaptığımız itirazla şartların iyileşebilmesini hedeflemekte  ve  sesimiz artık duyulsun istemekteyiz. Devasa binaların hekim olmadan hiçbir anlam taşımadığını herkesin anlaması gerekir diye düşünmekteyiz. Halen sendikal mücadeleye katılmamış ve mücadele eden meslektaşına destek vermeyen sayın meslektaşlarımız! Bütün bu olumsuz koşullar düzelsin diye verilen bu mücadeleye destek olarak tarihin şanlı sayfalarında yer almayı  istemez misiniz? Mücadele eden onurlu insanlara destek olarak  mesleki dayanışmaya katkı sunmak, haklarımız için verilen bu mücadelede yer alarak bu anlamsız süreci sona erdirmek istemez misiniz? Unutmayın, bu duruma örgütsüz olduğumuz için geldik.

ARTIK ÖRGÜTLÜYÜZ

Sizin haklarınızı sonuna kadar savunan, her türlü hukuksuzlugun karşısında duran, hekim sorunlarını önceleyen sizin sendikanız olan güçlü hekim sendikaları var. Bir dahaki iş bırakma eyleminde desteğinizi almak ve sizi de aramızda görmek istiyoruz. Lütfen bu çağrımıza kulak verin. İlk olarak hemen sizin olan, sizin hakkınızı aramak ve onurunuzu korumak için kurulmuş olan sendikanıza üye olun. Sonra aldığı kararlara destek vererek sendikal mücadeleyi güçlendirin. Artık sen, ben yok; BİZ varız. Ve gasp edilen haklarımızı ancak hep beraber, bir arada olursak alabiliriz. Bu gerçekliği dikkate alıp davetimize cevap vereceğiniz temennisiyle ,verilen mücadeleyi sizin katkınızla  büyütmemizin ve bu şekilde sonuç alabilmemizin tam zamanıdır diye düşünüyoruz. Sevgi ve saygılarımızla.

Hekim Birliği Sendikası Yönetim Kurulu üyeleri

Yorumlar (9)
Dolorex 2 ay önce
Hekim değilim ama şunu anladim haklarini sonuna kadar söke söke almaya çalışan sendikalar Bravo sizlere.. Tek ricam şudur bakanlığın ayrıştırıcı davranışını lütfen birbirimize yansitmayalim bizler sizlerden memnunuz lütfen.
hemşire 2 ay önce
artık birleşmemiz gerek sağlık sen yerine aha iyi bir sendika bulmamız gerek hemşireler birliği güzel birlik
Sağlık çalışanları 2 ay önce
Ya Allah aşkına biz sağlık çalışanlarıni da bu iki sarı sendikalardan kurtaracak bir sendika kurulsunda istifa edip hemen üye olalım hekimlerin dile getirdiği bu konuları neden dile getirmiyorlar hani nerede sabitler emekliliğe yansiyacakti tek kalem maasti vb vb
Dr 2 ay önce
Hekim sendikalarıyla birlikte hareket eden genelsağlık iş var ona geçebilirsiniz
Hemsireler sağlık memurları 2 ay önce
Hemşireler sağlık memurları neden bir sendika kurmuyor Allah aşkına sayı olarak kimse bizlere yetişemez yeter artık kendi sesimizi tepkimizi kendimiz verelim kendi sendikamız büyüsün doktor arkadaşlar bunu başardı bizler neden halen bizleri 20 yıldır rezil rüsva eden sendiklara uyeyiz gebeyiz bir mecburiyetikiz mi var bizler sayesinde varlar üye sayısı olarak her meslek grubundan fazlayiz lütfen birileri bu işe önayak olsun adını koyalım yola çıkalım birdik bin oluruz yeterki bir olalim
Hemsireler sağlık memurları 2 ay önce
Bakanlık zaten doktor ve sağlık çalışanları diye ayırdı biz hemşireler ve sağlık memurları olarak da bizlerde ayrılalım bizler sayı olarak bütün diğer meslek gruplarından daha fazlayiz neden birilerini sırtımızda taşıyalım kendimiz yetkiyi alalım kendimiz masa oturalım bu iki sarı sendikadan kurtulalım artık yeter
Hemsireler sağlık memurları 2 ay önce
Biz hemşireler ve sağlık memurları da birlik olup kendi sendikamizi derneğimizi kuralım ufak çaplı bir hastanede bile en az 300 400 kişiyiz kimse bizler kadar değil semihde gitsin röntgen teknisyenleri sendikası kurşun bir baskasida laboratuvar teknisyenleri sendikası kursun bir baskasida anestezi odyometri psikolog sosyolog vb kurşunlar yeter artık sayı olarak her meslekten fazlayiz ama hiçbir kazanım yok bizlerin sırtından geçinme perine izin vermeyelim 3600 ek gösterge yi de bizlerin sayesinde aldılar zaten sadece hemşireler e bizlere verilecekti piyangodan bunlarda yararlandı yok öyle artık her şeyimiz ayrı olsun hekimler nasıl bizler sağlıkçı değiliz doktoruz diyorlarsa bizlerde sağlıkçı değiliz hemşireleriz diyoruz bu kadar basit.semih başkan gir röntgen teknisyenleri sendikası başkanı ol artık bu saatten sonra
Garabet 2 ay önce
Helal olsun
Abdullah Durgun 2 ay önce
Guzel ama somut taleplerden bahsetmemisler
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
30
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?