Ayyıldız, yetkili ve hükümete yakın sendikaların toplu sözleşmelerde etkin olamaması ve sosyal haklarda ilerleme kaydedilememesi sebebiyle bu birlikteliğin zorunlu hale geldiğini belirtti. Bu birlikteliğin, sarı sendikaların sonunu getireceğini ifade etti.

Bağımsız Sağlık-Sen Şube Başkanı Sami Ayyıldız, kamu çalışanlarının haklarının düzenlenmesi ve toplu sözleşmelerin şeffaf bir şekilde yürütülmesi konusundaki önemine vurgu yaptı. Sendikaların çalışanlar adına önemli bir temsil gücü olduğunu belirterek, sağlık sektöründe faaliyet gösteren sendikaların toplu sözleşmelerdeki etkinliklerinin büyük bir öneme sahip olduğunu dile getirdi.

21 SENDİKA ORTAK EYLEM PLANI YAPACAK

Bağımsız Sağlık Sen Şube Başkanı Sami Ayyıldız 21 sağlık sendikasının bir araya gelmesinin oldukça önemli olduğunu ifade ederek, “Bu birliktelik önümüzdeki süreçte sarı sendikaların sonunu getirecektir. Hak aramaktan oldukça uzak olan siyasetin kontrolündeki sarı sendikaların diğer sendikaları yok etmek için, bir yıl yüzde 1 barajı, diğer yıl yüzde 2 barajı getirerek diğer sendikaların önünü kesme çabalarına girmiş olmalarının sonucunda bu birliktelikler oluşmaktadır. Siyaseti kullanarak getirdikleri o barajlar sarı sendikaların sonu olacaktır. 21 sendikanın ortak paydalarda ve asgari müştereklerde buluşması, bir araya gelmesi ve ortak eylem planları yapmaları oldukça önemlidir. Ankara’da yapılan bu toplantı ve ortak birlikteliğin tüm illerimize yayılacağını inanıyoruz” dedi.

 “TÜİK VATANDAŞ GÖZÜNDE İNANDIRICILIĞINI YİTİRMİŞTİR”

Bu güne dek yapılan toplu sözleşmelerde, maalesef vatandaş gözünde inandırıcılığını yitirmiş olan TÜİK’in sözde enflasyon oranlarında verilen zammın sıfır zam demek olduğunu da ifade eden Başkan Ayyıldız, “21 sendikanın asgari müştereklerde birleşmesi ve ortak açıklamada bulunarak ortak taleplerini dile getirmesi oldukça önemli. SABİM (Sağlık ve Sosyal Hizmet Birlik ve Mücadele Platformu) Anayasayla belirlenmiş Türkiye Cumhuriyeti değerleri ve Atatürk ilke ve inkılapları dışında hiçbir siyasi ideolojisi yoktur. Platform, demokrasiye, milli egemenliğe saygı duyuyor. SABİM Platformu olarak; Şiddet, Mali Haklar, Özlük Hakları, Çalışma Koşulları ve Liyakat şeklindeki 5 temel başlık altında, 5’er madde olmak üzere toplam 25 ortak talebimiz” diye konuştu.

kocaeligazetesi