Döner sermaye üzerinden haksız kazanç elde edilmesiyle ilgili hekimler hakkında soruşturma açıldı.

Mersin Şehir Hastanesi'nde anestezi uzmanları tarafından yapılan usulsüzlük ve sahtecilik iddiaları, döner sermaye üzerinden haksız kazanç sağlanması amacıyla yapıldığı ortaya çıktı. Hastane yönetimi tarafından açılan soruşturma, 7 yıl önce hizmete açılan hastanede gerçekleşen ameliyatlarda verilen narkoz işlemlerindeki usulsüzlükleri araştırıyor.

İl Sağlık Müdürlüğü'ne başlatılan inceleme ve soruşturma ile ilgili muhakkik atandığı öğrenildi.

Mersin Şehir Hastanesi'nde anestezi uzmanlarının, döner sermayeden daha fazla pay almak için sahtecilik yaptığı iddiaları sonrası soruşturma açıldı. İddiaya göre, doktorlar ameliyat sırasında narkoz verirken, kendi isimleri yerine başka bir doktorun ismini yazarak, narkoz işlemini diğer doktorun yaptığı gibi gösteriyorlar ve böylece döner sermayeden daha fazla pay alıyorlar. Bu durum, anestezi doktoru ayrımcılığının da hat safhada olduğu hastanede büyük bir skandala neden oluyor.

Hastanenin açılmasından bu yana 7 yıl geçmesine rağmen, bu usulsüzlüklerin yıllardır devam ettiği iddia ediliyor. Soruşturma başlatılan bu olay, sağlık sektöründe yaşanan usulsüzlükleri bir kez daha gözler önüne serilmesine vesile olduğu yorumları geliyor.

Ameliyatı yapan görevli doktor ‘Ameliyat notu' yazarken, narkoz veren anestezi uzmanının evrakta yazıldığından başkası olduğunu görmesine rağmen, bir işlem yapmayarak sessiz kalıyor.

Cerrahların yapılan sahteciliği şikayet etmemesinin asıl nedeni ise 6 yıldır başhekimlik koltuğunda bir anestezi uzmanının görev yapmasına bağlanıyor.

Yapılan sahtecilik sonucunda hastanede yaşanabilecek herhangi bir adli olay veya ihmal iddiasında ise ameliyata giren gerçek kişi değil, evraklara ismi yazılıp yerine başkası tarafından imza atılan doktorun sorumluluğu bulunuyor.

Yaşanabilecek adli olaylarda bu durumun hukuksal açıdan büyük sıkıntı yaratacağı ifade ediliyor.

RAKAMLAR DUDAK UÇUKLATTI

Mersin Şehir Hastanesi'nin kayıtlarına göre 19.01.2023'te 8 saatlik mesai dilimi içinde Dr.A.Y, 49 hastaya narkoz verdi.

Narkoz verilen 49 işlemin 21'i Genel Cerrahi, 12'si Kadın Doğum, 16'sı ise diğer ameliyathanelerde gerçekleşti.

07.04.2022'de Dr. S.Y, bir mesai gününde 36 hastaya narkoz verdi. Bu işlemin 24'ü Genel Cerrahi, 12'si ise Çocuk Cerrahi bölümünde yapıldı.

18.01.2023'te Dr. E.H.H'de yine bir mesai gününde 30 hastaya narkoz, 17.01.2023'te Dr.H.Ö, tarafından da 20 hastaya narkoz verildiği kayıtlarda yer aldı.

Bu işlemler, büyük ve riskli ameliyatların yapıldığı kadın doğum, çocuk ve kalp cerrahisinin de aralarında yer aldığı tüm ameliyathanelerde gerçekleşti. 07.12.2022'de Dr. H.S tarafından bir mesai gününde 22 hastaya narkoz verildi.

Bu işleminin 14'ü çocuk cerrahisi, 8'i ise üroloji ameliyatı sırasında gerçekleşti.

Narkoz vermedikleri halde diğer doktorların narkoz vermiş gibi gösterilmesiyle usulsüzlük ve sahtecilik yapılarak idareye yakın olduğu öne sürülen anestezi uzmanlarının, hak etmedikleri yüksek meblağlara ulaşan fazla döner sermaye payı almalarının sağlandığı belirtiliyor.

Geriye dönük inceleme ve soruşturmaların sahtecilik ve usulsüzlük boyutunun görünenden büyük olduğunu ortaya çıkaracağı ileri sürülüyor.

Mersin İl Sağlık Müdürlüğü'nün valilik oluruyla başlattığı soruşturma ve incelemenin devam ettiği öğrenildi.