Dava, doktorlar A.K.Ö., M.O.B. ve M.G.L. gibi üç doktor hakkında "kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği" suçlamasıyla açılmıştı. Toplamda 3 doktor ve 7 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşması sonucunda, mahkeme tarafından duruşmanın kapalı olarak görülmesine karar verildi. Bu kararla birlikte, davanın detaylarına ilişkin hassas bilgiler kamuoyundan uzak tutulacak.

H.K.G.'nin çocuk yaşta gerçekleşen evliliği, Kadir İstekli, Mehmet Emin Marankoz, Yusuf Ziya Gümüşel ve hastane çalışanı K.Ş. gibi isimler hakkında da "kamu görevlisinin azmettirilmesi suretiyle resmi belgede sahtecilik" suçlamalarıyla ilgili olarak 3 ila 8 yıl arasında değişen hapis cezaları talep ediliyor.

UTANÇ DAVASI 9 EKİM'DE

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşındaki kızının evlendirilmesi ve cinsel istismara uğramasına ilişkin, baba Yusuf Ziya Gümüşel, anne Fatıma Gümüşel ve imam nikahlı evlendirildiği Kadir İstekli’nin yargılandığı davanın 6. duruşması ise 9 Ekim günü saat 10.00'da görülecek.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde kemik yaşının tespiti amacıyla grafilerinin çektirildiği 5 Aralık 2012 tarihinde H.K.G.'nin o dönemki yaşının 14 olması nedeniyle müşteki yerine bir başka bayan şahsın röntgen alanına sokulduğunun ve böylelikle müştekinin gerçek yaşının olduğundan farklı gösterilmeye çalışıldığının açıkça anlaşıldığı belirtilmişti.

İddianamede, 5 Aralık 2012 tarihinde H.K.G.'nin o dönemki yaşının 14 olması nedeniyle müşteki yerine bir başka bayan şahsın röntgen alanına sokulduğunun ve böylelikle müştekinin gerçek yaşının olduğundan farklı gösterilmeye çalışıldığının açıkça anlaşıldığı aktarılmıştı.