Nazilli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla Nazilli İlçe Jandarma Komutanlığı ve Aydın İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, sahte sağlık kurul raporları düzenleyip kullanarak, engelli araç alımı, emeklilik, aylık bağlatma, bakım yardımı, özel eğitim ve istihdam gibi haklardan usulsüz yararlanan bir çeteyi 8 Mart'tan itibaren takibe aldı.

Eş Zamanlı Operasyon Düzenlendi

Teknik ve fiziki takip sonucu 17 şüphelinin adresleri tespit edilerek, 11 Haziran'da Nazilli ilçesi, Tunceli, İstanbul ve İzmir'de eş zamanlı operasyonlar düzenlendi. Operasyonlarda 87 sağlık kurulu raporu, 96 sayfa hasta muayene evrağı, 13 hastane laboratuvar sonuç formu, hasta gözlem formu evrakı, 2 tabanca, 54 fişek, 3 şarjör, 18 cep telefonu, 2 engelli kimlik kartı, 6 engellilik ve sakatlık evrakları, 6 SGK evrakı, 7 isim ve telefon numarası yazılı not kağıdı ve not defteri, 6 reçete, 1 dizüstü bilgisayar, 1 sim kart adaptörü, 1 banka kartı, 1 laboratuvar kartı, 11 SIM kart, 7 CD, 5 flash bellek, 1 bilgisayar kasası, 1 Aydın Vergi Dairesi'ne ait evrak ve 5 banka dekont ve hesap hareketi içeren evrak ele geçirildi.

Sağlık Bakanı Memişoğlu: Amacımız Önce Hasta, Sonra Çalışan Memnuniyeti Sağlık Bakanı Memişoğlu: Amacımız Önce Hasta, Sonra Çalışan Memnuniyeti

4 Şahıs Tutuklandı

Emniyetteki işlemlerinin ardından, dün sabah saatlerinde Nazilli Adliyesi'ne sevk edilen şüphelilerden 2'si savcılık tarafından, 11'i de adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Çete lideri olduğu belirlenen Ç.G. ile birlikte 4 kişi tutuklanarak Nazilli E Tipi Kapalı Ceza ve Tutuk Evi'ne gönderildi.

205 milyon 219 bin 909 TL para

İl Jandarma Komutanlığı tarafından 8 Mart 2024'te başlatılan takipte 13 ara yakalama yapıldığı öğrenilirken, Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) raporu ve araştırmalar sonucunda, örgüt içinde 205 milyon 219 bin 909 TL para akışı olduğu tespit edildi.