Sağlık personeline yönelik kurulan 2 sendika arasındaki “ön adı” kavgası mahkeme salonlarına taşındı.

Sendika mottomuz taklit edildi

İsim ve logo benzerliği nedeniyle bir çok kamu kurumunda, sağlık çalışanlarının nezdinde ortaya yanılgılar çıkması nedeniyle sendikal faaliyetlerimizi olumsuz yönde etkildi diyen sağlıkçı sendikası, “sendikal mottomuz taklit ediliyor” diyerek açtığı davayı kazandı.

Sendikalara güven yok oluyor

Sağlık Bakanlığı’nın acilen ek ödeme yönetmeliği hesaplamasında kullanılan taban ve teşvik ek ödeme oran değişikliğine giderek sağlık personelinin aldığı komik taban ve teşvik ücretlerine son vermesi beklenirken, sağlık sendikalarının emeğin davasıyla uğraşması gerekirken kendileriyle uğraşması çalışanların sendikalara karşı olmayan güvenini adeta yok etmekte olduğu yorumları yapılıyor.

Davayı kazandılar

İsim ve logo benzerliği nedeniyle ortaya çıkan hak ihlalinin ortadan kaldırılması amacıyla Ankara 41. Asliye Hukuk Mahkemesi nezdinde açtığımız dava 26.04.2023 tarihinde karara bağlanmıştır. Mahkeme kararında, HÜRRİYET ön adının başka bir sendika tarafından kullanılmasının HÜRRİYETÇİ ön adı ile faaliyet gösteren sendikanın isim hakkının ihlaline neden olduğuna yer vererek ilgili sendikanın “HÜRRİYET”adını kullanamayacağına hükmetmettiği öğrenildi.

hurriyetci-sendika

"Tazminat davasıda açacağız"

Davayı kazanan Sendika Genel Başkanı, isim benzerliği nedeniyle oluşan kayıpları için tazminat davası açacaklarını duyurdu.

Tek kalem maaş talebi...

Öte yandan sağlık çalışanları içeriğinde ek ödeme olan hiçbir yasal düzenlemenin kendilerini ilgilendirmediğini söylem edinen, “yoksulluk sınırı üzerinde tek kalem maaş” taleplerini twitter harici fiili mecralarda haykıran sendikalar istiyor.

Dipnot: Hürriyet ve Hürriyetçi adı ile faaliyet gösteren 2 sendika, bundan yaklaşık 1yıl önce aynı sendikanın yönetim kurulu üyesiyken, yaşanan tartışma sonrasında ayrılmışlar ve 2 yeni sendika olarak faaliyetlerine devam ediyorlardı.