7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri, Kamu İşveren Heyeti ile Memur-Sen arasında yapılan müzakere sürecinin sona erdiği aşamada sonuçlanmıştır. Ancak oransal zam konusunda taraflar arasında uzlaşma sağlanamamış ve yasal olarak Kamu Görevlileri Hakem Kurulu süreci devam etmektedir.

Sağlık Sen sendikasının yönetimi, Toplu Sözleşme sürecini değerlendirdiği açıklamada, "Müzakere sürecinin sonunda, Konfederasyon bünyesindeki tüm hizmet kollarının imzaladığı mutabakat, daha önce elde edilen kazanımların korunması ve bu dönemde mutabık kalınan maddelerin kazanımlara dönüşmesi açısından büyük önem taşımaktadır" ifadelerini kullandı. 

Açıklamada ayrıca, "Elde ettiğimiz kazanımların zaman içinde daha da değerli hale geleceğine inanıyoruz. Sağlık-Sen, Toplu Sözleşme sürecinde, sahadan gelen beklentileri dikkate alarak teklifler oluşturmuş, yürüttüğü mekik diplomasisi ve paydaşlarıyla gerçekleştirdiği görüşmeler sonucunda masada önemli bir mücadele vermiştir. Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarımızın emeği, alın teri ve hakkı için dün olduğu gibi bugün ve yarın da sendikal mücadelemize devam edeceğiz" denildi.

Maaşların 22 Bin TL’ye Tamamlanması

Hizmet kolu kazanımları dışında tüm kamu görevlilerini ilgilendiren refah payı, en düşük kamu görevlisi maaşının 22 bin TL’ye tamamlanması, Yardımcı Hizmetler Sınıfı’nın Genel İdari Hizmetler Sınıfı’na geçirilmesi gibi genel tekliflerimiz, bugünden itibaren Kamu Görevlileri Hakem Kurulu tarafından görüşülecek ve karara bağlanacaktır” diyen sendika yetkilileri, “Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun, müzakere boyunca yaptığımız güçlü itirazları dikkate alacağına, genel tekliflerimizin kabul göreceğine ve kamu görevlilerini enflasyona ezdirmeyecek bir oran belirleyeceğine inanıyoruz” dedi.