Ankara'da dört kişilik bir ailenin sağlıklı bir şekilde beslenebilmesi için gereken harcamalarla enflasyonun ve yoksulluğun etkileri, özellikle sağlık çalışanlarının maaşlarının yetersizliğini vurguluyor. 

HATA YAPMA LÜKSLERİ YOK!

Sağlık personelleri, mesleklerinin doğası gereği hayati önem taşıyan bir işi üstleniyorlar. Bu sebeple hata yapma lüksleri neredeyse yok denecek kadar az. Ancak sağlık çalışanlarının aldığı maaşlar göz önüne alındığında, bu kıymetli meslek grubunun yaşam standartları ve ekonomik durumuyla ilgili endişeler artıyor.

23 BİN – 28 BİN BANDINDA!

Özellikle 10 yıl ve daha az hizmet süresine sahip sağlık personellerinin maaşları 23-24 bin TL aralığında yer alırken, lisans derecesine sahip ve 10 yılın üzerinde deneyimi olan sağlık profesyonellerinde bu miktar 26 bin TL'ye yükseliyor. 

Emeklilik süresi dolan lisans mezunu sağlıkçılarda ise tüm yan ödemeler dahilinde maaşlar 28 bin TL'ye kadar çıkabiliyor. Ancak bu maaş düzeyleri, özellikle hemşireler gibi sağlık profesyonellerini yoksulluk sınırının altında bırakmaktan kaçınamıyor.

SADECE GIDA HARCAMASI: 11 BİN 658 TL

Ankara'da yaşayan dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli bir beslenme için aylık gıda harcamalarının en az 11.658,10 TL olduğu belirtiliyor. Ancak son dönemde mutfak enflasyonunun aylık %12,38, son on iki aylık dönemde ise %70,44 artış gösterdiği bu dönemde, ailelerin temel ihtiyaçlarını karşılaması giderek zorlaşıyor.

YOKSULLUK SINIRI 38 BİNE DAYANDI!

Ayrıca, ailelerin yoksulluk sınırı da oldukça yüksek bir düzeyde bulunuyor; 37.974 TL. Bu rakam sadece gıda harcamalarını değil, aynı zamanda diğer temel ihtiyaçları da içeriyor. Son dönemdeki mutfak enflasyonundaki artış, ailelerin maaşlarından artan bir yükü daha karşılamak zorunda bırakıyor.

SAĞLIK HİZMETİNİN KALİTESİ İÇİN..

Bu kadar hassas ve hayati bir alanda hizmet sunan sağlık çalışanlarının iş yaşam kalitesinin yüksek olması, onların daha mutlu ve istekli olmalarını sağlayacak ve böylelikle hata yapma olasılıklarını azaltacaktır. Bu önemli meslek grubunun yaşam koşullarının ve maaşlarının daha iyi bir düzeye çıkarılması, sağlık hizmetlerinin kalitesini ve güvenilirliğini artırıcı bir etki yaratacaktır.