Toplantı başladıktan sonra içeri girmek isteyen bazı kurum yöneticilerini içeri almamakla kalmayıp, onlara savunma yapmaları için talimat verdi. 

Vali Yazıcı, bu kararını, toplantının başkanlık edileceği kişiden sonra katılımın olmaması gerektiği ilkesine dayandırdı. Bu kurum yöneticilerini işlerine geri dönmeleri konusunda uyarılarda bulundu.

Vali Yazıcı, şu ifadeleri kullandı: "Arkadaşlar, şimdi dışarıdan 3 arkadaşımız gelmiş. Çok basit bir şey soracağım; bir toplantıya, toplantıya başkanlık edecek kişiden sonra katılım olur mu, olmaz mı? O arkadaşlar işlerine baksın, savunmalarını da isteyelim. 2 aydır buradayım, açılış, tören benim 3 yada 5 dakikayı geçmez. Zaman kıymetli. Çok önemli bir mazeret yoksa her şey zamanın da olacak. Avrupalı tıkır tıkır yapıyor bunu. Her şeyin bir usulü var. Ben böyle bir saygısızlık yapmam, sizde bir birinize saygısızlık yapmayın. 3-5 dakika önce gelmenizin bir zararı olmaz. Ben zamana riayet ederim. 3-5 dakikalık gecikmemi ise bilinçli yaparım, geciken olursa yetişsin diye." şeklinde konuştu.

Valiyi Sinirlendiren Kurum Yöneticileri Kimler?

Vali Ersin Yazıcı'nın, toplantıya alınmamasını ve savunmalarını istediği kurum yöneticilerinin isimleri ise şöyle:  Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, Doğanyol Belediye Başkanı Hakan Bay, Malatya İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Erhan Berk, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu ve Devlet Su İşleri'nde (DSİ) görevli ancak ismi öğrenilemeyen bir kişi.