Erzurum İl Sağlık Müdürü Gürsel Bedir, Erzurum Horasan Devlet Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürünün söylediği iddia edilen “çalışmıyorlarsa kırbaçlayın bunları” sözleriyle ilgili sosyal medyadan açıklama yaptı.

Sağlık Müdürü Bedir, “ilçe hastanemizde görev yapan Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürünün (eski tabirle başhemşire) acil servisleri gezerken oradaki çalışanlarımıza yönelik sarf etmiş olduğu, her ne amaçla olursa olsun hiçbir şekilde kabulü mümkün olmayan sözler her bir mesai arkadaşımız olduğu gibi bizleri de derinden üzmüştür” dedi.

SORUŞTURMA BAŞLATTIK DEDİ!

Olayla ilgili bilginin kendisine Çarşamba gecesi geç saatlerde ulaştığını aktaran Sağlık Müdürü Bedir, ivedilikle inceleme başlattığını, Perşembe sabahı itibari ile hastaneye giderek gerek yöneticilerle gerekse hemşire ve diğer çalışma arkadaşları ile görüşmeler yapıldığını ve söz konusu kişi hakkında soruşturma başlattıklarını söyledi.


*Dr. Gürsel BEDİR - Erzurum İl Sağlık Müdürü

Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü ile ilgili konuyu yakından takip eden Bakanlığa ayrıntılı bilgiler verildigini aktaran Sağlık Müdürü Bedir, idari tasarruf için de gerekli işlemlerde bulunulmuştur dedi.

Diğer taraftan Sağlık Müdürü iletişim konusuna da değinerek “hasta ve hasta yakınları ile ve kendi aramızda iletişimin ne kadar önemli olduğunu sık sık vurguladığımız ve bu hususlarda her basamaktaki arkadaşımıza üniversitemizden profesyonel iletişim kursları aldırdığımız bir dönemde, sözün tesirini ortaya koyan bu hadise yöneticiler olarak her birimize de ders olmalıdır” ifadelerini kullandı.

Sağlık Sen Erzurum Şubesi: KINIYORUZ!

Horasan Devlet Hastanesi Acil Servisinde meydana gelen ve birçok sağlık sitesi ile sosyal medyada gündem olan Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürünün, "Hemşireler çalışıyor mu, çalıştırın onları, kırbaçlayın onları" gibi amacını ve haddini aşan ifadeleri nedeniyle konuyu öğrendikten hemen sonra Sağlık-Sen Erzurum Şubesi olarak konunun muhatapları ile ( özellikle acil servis sorumlu hemşiresi) iletişime geçilerek konu hakkında detaylı bilgi aldık. Bu bilgiler ışığında başta İl Sağlık Müdürümüz olmak üzere yetkililere görüşerek konunun takibi ve gereğinin yapılması hususunda girişimlerde bulunduk. "Sağlıkta şiddete sıfır tolerans " diyerek yıllar önce başlatıp her platformda mücadelesini verdiğimiz sağlıkta şiddetin farklı bir boyutuyla karşılaştığımız bu olaya karşı çalışanlarımızın yanında olduğumuzu özellikle belirtmek istiyoruz. Bu vesileyle her ne sebeple olursa olsun, kimden gelirse gelsin fedakâr sağlık çalışanlarımıza karşı sözlü ya da fiili her türlü şiddete karşı tepkimizi ortaya koyacağımızı belirterek bu tür eylem ve söylemleri kınıyoruz. Ayrıca söz konusu olayla ilgili Sağlık Müdürlüğümüz tarafından soruşturma başlatılmış olup süreç tarafımızca da hassasiyetle takip edilmektedir.

Kamuoyuna duyurulur.