Türkiye'de sağlık ekiplerinin sayısının pandemi döneminde olduğu gibi yeterli olduğuna dikkat çeken Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Başkanı Kemal Noyan, "Sağlık ordumuzun sayısı yeterli olsa da, öncelikle bu sağlık ordusunun moralini yüksek tutacak koşulların oluşturulması gereklidir," şeklinde konuştu.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandeminin sona erdiği açıklamasından sonra, yeni Kovid-19 varyantları hala yayılmaya devam ediyor. Bu kez Endonezya'da Şubat ayında tespit edilen Eeris varyantı, sonunda Türkiye'de de görüldü. AHEF Başkanı Kemal Noyan, bu gelişmeler ışığında sağlık çalışanları için önemli bir çağrıda bulundu.

Eeris varyantının ülkemizde tespit edilmesi, pandeminin sona ermediğini ve hala bir tehdit oluşturduğunu gösteriyor. Sağlık çalışanlarının moral ve motivasyonunu yüksek tutmak, bu dönemin başarıyla atlatılabilmesi için kritik bir faktör. AHEF Başkanı Noyan'ın çağrısı, sağlık ordumuzun gücünü ve dayanıklılığını korumak için büyük önem taşıyor. Bu zorlu dönemi birlikte aşmak için sağlık çalışanlarına gereken desteğin sağlanması, pandemiyle mücadelenin başarısını etkileyen kilit bir unsur olarak öne çıkıyor.

AĞUSTOS AYINDA HASTANEYE YATIŞLAR VE ÖLÜMLER ARTIŞ GÖSTERMİŞTİ

Eris varyantı ile ilgili ABD’nin açıkladığı verileri hatırlatan Noyan, iki haftalık verilerde vakaların arttığının belirtildiğinin altını çizerek, “ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi olan CDC, 19 Ağustos 2023 tarihli raporunda vakalarda artış olduğunu göstermişti. İki hafta önceki verilere göre Kovid-19 nedeniyle hastaneye yatışlar yüzde 14,3 ve Kovid-19'dan ölümler yüzde 8,3 artış göstermişti” dedi.

Doktorlar İstifa Etti, Acil Servisler Boş Kaldı! Doktorlar İstifa Etti, Acil Servisler Boş Kaldı!

ERİS VARYANTININ BELİRTİLERİ KOVİD-19 İLE BENZER

Eris varyantının belirtilerine dikkat çeken Noyan, en yaygın belirtilerin Kovid-19 ile benzer olduğunu belirtti. Noyan, Dünya Sağlık Örgütünün belirtileri açıkladığını ifade ederek, “Ateş, öksürük, boğaz ağrısı, nefes darlığı veya solunum güçlüğü, kas ağrıları veya kas güçsüzlüğü, baş ağrısı, yorgunluk, burun akıntısı veya tıkanıklığı, tat veya koku kaybı, ishal veya mide rahatsızlığı en yaygın görülen belirtilerindendir” diye konuştu.

“SAĞLIK ÇALIŞANLARININ MORALLERİNİ YÜKSEK TUTACAK KOŞULLAR OLUŞTURULMALI”

Kovid-19 pandemisi döneminde sağlıkçıların çalışmalarını hatırlatan Noyan, mücadele edecek insan kaynakları konusunda yeterli durumda olunduğunu belirterek, şiddet vakalarını hatırlattı. Noyan, “Tüm salgın hastalıklara karşı mücadele edecek insan kaynaklarımız güçlü ve yeterlidir. İhtiyaç olunan ise bu sağlık ordusunun moralini yüksek tutacak koşulların oluşturulmasıdır. Maalesef her gün sağlık merkezlerinde yaşanan terör eylemleri sebebiyle sağlık çalışanlarının moral ve motivasyonlarının oldukça düşük olduğunu söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı.