Yalçınkaya, sağlık emekçilerinin "beyaz reform" adı verilen birkaç kuruşluk ek gelirlerinin eriyebileceğini belirtti. Ayrıca, Sağlık Bakanı'nın açıklamalarına rağmen asistan hekimlerin hala nöbetlerin ardından gece 12'ye kadar çalıştırıldığını ve icap nöbeti ücreti alamadıklarını dile getirdi.

İdare Mahkemesi kararı sonrası TTB Sağlık Bakanlığı’ndan Yeniden Beyaz Kod Verilerini İstedi! İdare Mahkemesi kararı sonrası TTB Sağlık Bakanlığı’ndan Yeniden Beyaz Kod Verilerini İstedi!

Başkan Yalçınkaya, "İcap ücreti, TİS görüşmeleri sırasında çözülmeyen bir sorun değildi. Ancak hala 'yapacağız, edeceğiz' vaatleriyle sağlık çalışanları oyalanıyor. Kreş ve yemek sorunlarına da çözüm getirilememiş gibi görünüyor. Ayrıca, hekimlerin vergi dilimi sorunu da ele alınmış gibi değil" şeklinde konuştu.

‘KAZANIM SIFIR’

Genel Sağlık-İş Başkanı Derya Uğur da masaya oturan yetkili konfederasyonun kendi istemlerinin bile hiçbirini alamadığına dikkat çekti. Uğur, şunları kaydetti:

“2024 yılı enflasyon rakamlarını altında rakamlarla, 2024-2025’de de açlığa mahkûm edilen sağlık çalışanlarının ‘çocukları için 7 gün 24 saat kreş ve anaokulu hizmeti sağlanması’ gibi en basit talepleri bile görmezden gelindi. ‘Sağlık ve sosyal hizmet emekçilerine yapılan tüm ödemelerin emekliliğe yansıtılarak tek kalemde ödenmeli’ istemleri masaya koyulmadı. Uzun uzun yaptıkları toplantılarda masada neyi konuştular anlamak mümkün değil. İktidar-hakem kurulu-yandaş konfederasyon işbirliğinde sağlık çalışanlarının kazanımı sıfır. Sağlık çalışanları yine görmezden gelindi.”