Söğütözü'nden Ulus'a kadar metroyla ulaşan ve Ulus Metrosu'ndan Birinci Meclis'e yürüyen katılımcılar, Cumhuriyet dönemi sağlıkçı kıyafetlerini giyerek yürüyüşe katıldılar. Ayrıca, etkinliğe eşlik eden modeller de döneme ait kıyafetlerle sağlık çalışanlarına destek verdiler. Modeller, ellerinde Cumhuriyet dönemine ait gazetelerle de etkinliğe renk kattılar.

cumhuriyet-saglik-calisanlari-yeni

Yürüyüşün sonunda Birinci Meclis'in önünde gazetecilere açıklamalarda bulunan Başhekim Prof. Dr. Erden Kılıç, Türk milletinin bağımsızlık simgesi olarak Cumhuriyet'in bir asrı geride bıraktığını vurguladı. Kılıç, "Cumhuriyetimiz bir asra ulaşan varlığı ve bağımsızlık sembolüyle yaşıyor. Mustafa Kemal Atatürk ve milli mücadele kahramanlarının izinde, milletimize hizmet etmenin gururu içindeyiz." dedi.

cumhuriyet-saglik-calisanlari

Başhekim Kılıç, etkinliğin Cumhuriyet fikrine ve milli mücadeleye olan bağlılığı simgelediğini ve bu mirası gelecek nesillere aktarmayı amaçladığını belirtti. Öğrencilerin ve hocaların hazırladığı elbiseler ve aksesuarlarla düzenlenen defilede, Cumhuriyet kadınları ve Türk kültürüne göndermeler yapıldı.