Sağlık Liyakat-Sen Genel Başkanı Mehmet DEMİREL, sağlık bakanlığında taşerondan daimi işçi kadrosunda çalışan en alt düzeyde maaş alan işçilerin zam olmadan, mevcut maaşlarının tediye + ikramiye + yemek ve yol paraları dahil olmak üzere aylık 13.000 lira civarında olduğunu söyledi.

İşçi ile Memur Arasında şuan fark yok zaten

Sağlık Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatında çalışan 657 sayılı devlet memurları maaş ve ek ödeme dahil aldıkları maaş miktarı 12.000 lira civarında olduğunu söyleyen Demirel, Mevcut hali ile en alt düzeyde maaş alan işçi ile en alt düzeyde maaş alan memur maaşı arasındaki bir uçurum yok yani aşağı yukarı maaşları aynı seviye ücret aldıklarını aktardı.

Teknik işçi 14 bin 500 lira maaşı var

Teknik atölyede çalışan daimi işçi meslek lisesi mezunu ise bonservisle çalışan daimi işçiden aylık 1.500 lira teknik hizmet farkı aldığını paylaşan Demirel, bu işçinin tediye + ikramiye + yemek + yol dahil aylık eline geçen net maaş miktarının 14.500 lira olduğunu vurguladı.

MYÖ İşçi Maaşı 15 Bin Lira

Demirel, sürekli işçinin meslek yüksekokulu mezunu ise teknik hizmet farkı 2000 lira aldığını belirterek, Meslek lisesi mezunu işçiden aylık 500lira fazla alarak MYO mezunu işçinin net maaşının 15.000 lira civarında olduğunu belirtti.

Sağlık Bakanlığında, taşerondan daimi işçi kadrosuna geçirilen işçilerin Bakanlık merkez ve taşra teşkilatlarında temizlikçi, santral, sekreterlik ve teknik atölyede çalıştıklarını dile getiren Genel Başkan, bu işçilerin 657 sayılı devlet memurları kanununa tabi memur ne iş yapıyorsa aynı işi yaptıklarını savundu.

İşçilerin araziye çıkmadıklarını, maden kazmadıklarını söyleyen Demirel,

Sayın bakan bir ulusal yayın yapan TV kanala konuk oldu. Tabi orada moderatör ve gazetecilerin sorularına cevaplar veriyordu. Bir gazeteci güncel işçi maaşları hakkında soru sordu sayın bakan  en düşük işçi taban aylığına hükümetin 12.000 lira taban aylık  ve maaşlarına  iyileştirme olarak %40 zam önerdiklerini, işçi sendikaları konfederasyonu temsilcileri taban aylığın 12.500 lira ve iyileştirme zammı olarak %45 zamda ısrarcı olduklarını fakat 1 Mayıs’a kadar bir uzlaşmanın olacağını ifade etti.

İşçi maaşı ile en düşük memur maaşıyla ilgili soruda Çalışma Bakanı Bilgin’in elma ila armut mukayese edilmez mantığı ile işin içinden sıyrılmaya çalıştığını söyleyen Sendika Genel Başkanı, memurların aile yardımı var memurlarda mağdur olmayacaklar şeklinde akla ziyan açıklamada bulunduğunu söyledi.

Düz İşçi Maaşı 22 Bin 500 Lira Olacak

Anlaşılan düz daimi işçinin eline geçecek net maaşları taban aylık, tediye, ikramiye, yemek ve yol parası dahil olmak üzere 22.500 lira meslek lisesi mezunu ise  ile  2.400 lira, MYO mezunu işçinin teknik hizmet farkı ile net maaşı  24.500 lira olacaktır.

Bunlar aynı 657 sayılı memurun yaptığı işin aynısını yapmaktadır. Yani madende falan çalışmıyor. Peki, Temmuz ayında en düşük memur maaşı enflasyon ve iyileştirme zammı ile birlikte ne alacak %15 enflasyon farkı ve %15 iyileştirme zammı ile birlikte %30 farkla zamlı en düşük memur temmuz maaşı 15.600 lira arasında olacaktır. Böylelikle en düşük memur maaşı ile en düşük işçi maaşı arasındaki fark 1000 liradan 6.900 liraya çıkmış olacak.

Tarım bakanlığında çalışan işçilerin taban aylıkları zamsız hali ile 14.000 lira işçi maaşlarına gelecek zam %40 iyileştirme zammı tediye ikramiye dâhil 25.734 lira net maaş  almış olacaktır.

Şimdi gelelim TPAO da çalışan ofis işçi maaşı 18.000 lira, işçi araziye giderse ofiste aldığı maaşın iki katına tekabül eder ki  yani 36.000 lira  net maaş almış oluyor. Araziye çıkan işçi 42 gün cumartesi Pazar dini ve milli bayram izni olmaksızın sabah 6.30' dan akşam 18.30 kadar çalışır bu işçilerin aldıkları maaşlar anasının ak sütü kadar helaldir.

TPAO da çalışan ofis işçi maaşı %40 zamla birlikte net maaş tediye ve ikramiye  dahil  32.680 lira eder. Bu işçi ağır şartlarda arazide çalıştığı takdirde  yeni zamla birlikte net eline geçen maaş 65.360 lira eder.