Sağlık Bakanlığından Personele Kreş ve Nöbet Yazısı!

Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Halil ELDEMİR imzalı yayımladığı yeni genelge ile sağlık personeline yönelik kreş ve anne baba sağlık personeli olan çalışanlar için nöbet ve izin uygulaması kararı aldı.

Sağlık Bakanlığından Personele Kreş ve Nöbet Yazısı!

Sağlık Bakanlığınca yayımlanan genelgeye göre, tam kapanma döneminde sağlık tesislerinde bulunan kreşler, tedbirlere dikkat edilerek açık tutulacak.

Sağlık Bakanlığınca kamuda görev yapan sağlık çalışanları için tam kapanma döneminde alınan tedbirlere ilişkin genelge yayımlandı.

Genelgede, bugün saat 19.00'dan 17 Mayıs saat 05.00'e kadar tam kapanma dönemine geçileceği hatırlatıldı.

Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğünce 27 Nisan'da yayımlanan yazıya göre, kamu kurum ve kuruluşlarındaki tüm çalışanların 10 Mayıs Pazartesi ve 11 Mayıs Salı tam gün, 12 Mayıs Çarşamba yarım gün idari sayılacakları belirtilen genelgede, bu çerçevede özellikle Sağlık Bakanlığı taşra teşkilatından gelen yoğun talepler üzerine uygulamada oluşabilecek tereddütleri gidermek üzere alınan kararlara yer verildi.

Buna göre, esnek çalışma yöntemine, sağlık hizmet sunumunu da aksatmayacak şekilde yetkilendirilmiş tüm idareciler tarafından riayet edilerek, tam kapanma döneminde de uygulanması için çaba gösterilecek.

TIKLAYIN

Sağlık tesislerinde bulunan kreşler, çalışanların mağduriyet yaşamaması için salgın tedbirlerine azami dikkat edilerek açık tutulacak.

İhtiyaç halinde bazı konularda, sağlık çalışanlarının çocuklarına hizmet veren bakıcıların muafiyeti başta olmak üzere salgınla mücadele kapsamındaki iş ve işlemlerle ilgili İl Hıfzıssıhha Kurulları karar alabilecek.

Kreş bulunmayan veya kreş imkanı yetersiz yerler ile bakıcısı olmayan sağlık çalışanları için eşlerin her ikisinin de Bakanlık personeli olması halinde, kamu sağlık hizmetinin sürdürülebilirliğine yönelik gerekli tedbirlerin alınması kaydıyla okul öncesi ve ilköğretimde çocuğu bulunanların çalışma saatlerinin aynı döneme denk gelmeyecek şekilde düzenlenmesine azami gayret gösterilecek.

Aynı kapsamda, tam kapanma döneminde her ikisi de çalışan çocuklu eşlerin, olası olumsuzlukların yaşanmaması için aynı anda nöbete getirilmemesi için kurum amirlerince gerekli hassasiyet gösterilecek ve her türlü tedbir alınacak. Bu sebeplerle yıllık izin kullanmak isteyen personele imkanların elvermesi halinde kolaylık sağlanacak.

Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğünce 27 Nisan 2021'de yayımlanan yazı çerçevesinde, idari izinli sayılan tüm Sağlık Bakanlığı çalışanlarına yönelik olarak geçmiş dönemlerdeki idari izin günlerinde yapılmış mutat uygulamalara riayet edilecek.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (3)
Dalga geçiyorlar artık 1 hafta önce
Ağam bizimle eylenir...
Bu bakan ve bürokratlar kadar personellerine düşman daha da bir yönetim gelmedi. En başta bakandan tut bürokratlarına kadar hepsi aynı.....
Neresini duzelteyim 1 hafta önce
Hikaye o ya neresini duzelteyim demiş keçi diye başlayana, bu bakan yardımcısı beyfendi ne anlar sağlıktan çalışanın halinden, keşke anlasa bilse alanı değil ki bir kere, elinde madem yetki var şunu bilsin beyfendi tam kapanma da döner sermaye alamayacak kimse hasta azalacak, sağlıkçı full mesai yapıp para kazanmayacak onu düzelt önce de ki Mayıs ayı için bir maaş ikramiye veriyoruz, hani şu saçma sapan döner sermaye düzenlemesi yapan kişi sanırım bu beyfendi bu işi becerecek değil maalesef, yaptığı güzel işler için Allah razı olsun lakin birazda sağlıkçı için yüz güldürücu şeyler yapın, yapamıyorsaniz ki sayın soylu bekçi için polis için yaptı , milli eğitim bakanı öğretmeni için yaptı, Vel hasıl yapamıyorsaniz çekin gidin kardeşim
Dr. 1 hafta önce
Diğer kamu çalışanlarından 10 yaş altu çocuğu olanlar idari izin alabilyorken neden sağlık çalışanları yıllık izin kullanmaya zorlanıyor? Bunun nasıl bir açıklaması olabilir. Bizim çocuklarımızın günahı anne babalarının sağlıkçı olması mı? Ek olarak 3-6 yaş için olan yani milli eğitime bağlı olan kreşler neden açık değil? Bu yaş grubu çocuklar evde yalnız kalabilir diye mi düşünüldü? 1-3 yaş için olan kreşlerin bağlı olduğu bakanlık kreşleri açıyor. Neden milli eğitim bakanlığına bağlı kreşler açılmıyor? Bunların izahı nasıl olabilir. Bunlar her şeyden önce çocuklarımıza yapılan kötülüktür..
25
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?