Cumhurbaşkanlığı ve Maliye gibi ilgili makamlardan çıkacak bir izin dahi olsa, alım sürecinin uzunluğu düşündürücü olmaya başladı. Planlamaların yapılması, duyuruların yapılması, listelerin oluşturulup ÖSYM'ye gönderilmesi, yerleştirme takviminin oluşturulması ve tercihlerin alınması gibi adımların tamamlanması, en erken Mart 2024'e denk gelebilir.

Sağlık Personeli Bir Süre Daha İşsiz

Bu durum ise atama bekleyen yüzbinlerce sağlık personelini bir süre daha işsiz bırakacak gibi görünüyor. Bekleyişin ardından yapılabilecek küçük alımların, sektördeki açığı kapatmada yetersiz kalacağı düşünülmektedir. En az 50-60 bin kişilik bir alım yapılması, sektördeki personel eksikliğini gidermede etkili olabilmektedir.

İŞKUR’un En Çok İstihdam Ettiği Meslekler Açıklandı! İŞKUR’un En Çok İstihdam Ettiği Meslekler Açıklandı!

Acil Çözüm Bulunmalıdır

Sağlık personeli alımının mali açıdan getireceği yük, geciktirilmesine neden olan bir faktör olarak öne çıkıyor. Ancak bu gecikme, milyonlarca insanın bekleyişi ve umuduyla ilgili bir mesele haline gelmiş durumda. Maliye bürokrasisinin bu durumu bir başarı gibi değil, yüzbinlerce insanın hakkını gasp etmek olarak görmesi de hayli düşündürücü. Sağlık sektöründeki acil personel ihtiyacının giderilmesi için çözüm odaklı adımların atılması gerekmektedir.