Uzun zamandır hastanelerde yaşanan randevu sıkıntıları ile ilgili sağlık bakanlığı tarafından alınan önlemleri açıklayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, MHRS randevusuna yönelik yapılan düzenlemeleri paylaştı.

Bakan Koca tarafından yapılan açıklamaya göre ertesi gün MHRS randevusu olan kişi bir gün önce akşam saat 8:00’e kadar onay vermesi gerekecek.

Sağlık Bakanlığı, son zamanlarda sıkça tartışılan ve vatandaşlar arasında büyük bir sorun haline gelen Merkezi Hekim Randevu Sistemi'nde (MHRS) düzenlemeye gidiyor. Bakan Fahrettin Koca'nın talimatlarıyla bir süredir devam eden çalışmalar, MHRS randevu sorunlarına kalıcı çözümler üretti.

MEB; Akademik Öğretmenlere Aylık 23 Bin Lira Ödeyecek MEB; Akademik Öğretmenlere Aylık 23 Bin Lira Ödeyecek

Bakan Koca, "Ulusal Sağlık Değerlendirme ve Koordinasyon Toplantısı"nın ardından yaptığı basın açıklamasında, MHRS sisteminde yapılacak değişikliklere ilişkin detayları paylaştı. Sağlık Bakanı'nın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şu şekilde:

  • Ülkemizde kullanılan her 100 kutu ilacın 51'i yerli üretim. Hedefimiz, ihtiyacımız olan aşıların tamamını Türkiye'de üretmek.
  • Kuduz, su çiçeği ve Hepatit A aşıları teknoloji aktarımı ile ülkemizde üretilecek.
  • Nadir hastalıklar için 'hücre ve gen merkezi' kuruluyor.
  • 23 milyon kişi aldığı randevuların en az birine gelmiyor. Bu durumu önlemek için onaylı randevu sistemi devreye alınıyor.
  • Ertesi gün randevusu olan hastalar, akşam 20.00'ye kadar randevuya gelip gelmeyeceklerine dair bilgi ve onay verecekler. Ancak, 65 yaş üstü hastalar bu onay sisteminden muaftır.
  • Öncelik, randevuya gelmeyen hastalara verilecek.

Sağlık Bakanı Koca, bu yeni sistemin beklenen sonuçları alacaklarına inandıklarını belirtti. MHRS'deki bu yeniliklerle, randevu sisteminin daha düzenli ve etkin bir şekilde işlemesini sağlayacak.

Sağlık Çalışanlarının Çabalarını Takdir Etti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son açıklamasında vatandaşlara sağlık hizmetlerinde bilgilendirme ve özgürce başvurma hakkının önemini vurguladı. Bakanlık olarak, sağlık çalışanlarının çabalarını takdir ettiğini belirterek, bilgilendirme ilkesinin her zaman geçerli olduğunu ifade etti. Ayrıca, sosyal medyanın sağlıkla ilgili doğru bilgi kaynağı olmadığını vurgulayarak, Sağlık Bakanlığı'nın resmi kaynak olarak kabul edilmesi gerektiğini söyledi.

Beyaz Reformun Önemine Vurgu Yaptı

Bakan Koca, beyaz reformun sağlık alanında önemli sonuçlar doğurduğunu belirtti. Malpraktis davalarıyla ilgili sorunların çözümü ve sağlıkta şiddet olaylarının azalması gibi başarılar elde edildiğini paylaştı. Ayrıca, UMKE çatısı altında UMKE Atak adında yeni bir birim kurulduğunu duyurarak, sağlık çalışanlarının emeklilik haklarında iyileştirmeler yapıldığını açıkladı.

Sağlık Bakanı, koruyucu sağlık hizmetlerine verilen önemin arttığını ve uzaktan sağlık hizmetleri için altyapı çalışmalarının tamamlandığını belirtelek, kronik hastaların çevrim içi takibi için pilot uygulamalar başlatıldığını ve SMA Taşıyıcı Tarama Programı kapsamında önemli adımlar atıldığını ifade etti. Yaşam Merkezleri projesinin hayata geçirilmesi ve erken tanı imkanlarının genişletilmesiyle sağlık alanında önemli ilerlemeler kaydedildiğini paylaştı.