Resmi tatil olmasından kaynaklı bu tarihlerde çalışan kamu işçileri ek mesai ücreti almaktadır. 

1 GÜN KARŞILIĞI: BİN 22 TL

Örneğin, günlük brüt yevmiyesi 833,75 TL olan işçiler için mesai ücreti hesaplandığında, 1 günlük mesai için %27 vergi kesintisi sonrası net ödeme 1.022,03 TL olacaktır. 

Memurlara Haksızlık Mı Yapılıyor? Memurlara Haksızlık Mı Yapılıyor?

1,5 GÜN KARŞILIĞI: BİN 533 TL

Aynı işçinin 1,5 günlük mesai için net ödemesi ise %27 vergi kesintisi sonrası 1.533,045 TL'yi bulacaktır. 

4 GÜNLÜK ÜCRET ÖDENİYOR

ulusal-bayram-ve-genel-tatiller

Unutulmaması gereken bir diğer detay, ulusal bayram ve genel tatil günlerinin hafta tatiline denk geldiği durumda çalıştırılan işçilere, esas yevmiyeleri ile birlikte toplamda 4 günlük ücret ödenir.

696 KHK İŞÇİLERE ÖNEMLİ UYARI!

Gece vardiyası çalışan işçiler için, 696 sayılı KHK ile kadroya geçenlerle ilgili doğru bilinmesi gereken önemli bir hususu açıklığa kavuşturmak istiyoruz. Özellikle bayram günleri, gece mesaisi konusunda bazı yanlış bilgiler dolaşıyor.

6 YEVMİYE ALACAKSINIZ YALANI

Bayram günü, gece mesaisi çalışan bir işçi, akşam mesaiye başlayıp sabaha kadar çalışması durumunda bir mesai alır. Ancak yapılan bazı yanlış söylemlerde, gece mesaisinin başladığı saat olan 19.00'dan gece yarısına kadar (yani 12.00'ye kadar) çalışıldığında sadece 1 mesai hakkının olduğu ve gece yarısından sonra sabaha kadar çalışıldığında ayrıca 1 mesai daha talep edildiği ve bu şekilde bir nöbete 6 yevmiye verileceği iddia edilmektedir. Bu bilgi tamamen yanlıştır.

Toplu iş sözleşmelerinde böyle bir madde bulunmamaktadır ve resmi olarak böyle bir uygulama mevcut değildir. Bayram günlerinde gece mesaisi çalışan işçiler, çalıştıkları mesainin süresi ve şartlarına göre hak ettikleri mesai ücretini alırlar. 

Bu nedenle, gece mesaisi çalışan işçilerin mesai haklarına ilişkin yanlış bilgilere itibar etmemeleri ve resmi belgelere dayanmayan iddialara kulak asmamaları önemlidir. Her zaman çalışma koşullarını ve haklarını düzenleyen resmi belgelere ve toplu iş sözleşmelerine başvurmalıdırlar. Unutmayın, doğru bilgiye sahip olmak herkesin hakkıdır.