Koca, Türkiye'de şu ana kadar Eris varyantına rastlanmadığını belirtti ve vatandaşları bu konuda müsterih olmaları konusunda temin etti. Ayrıca, Türkiye'de tespit edilen diğer varyantların Omicron'a göre daha fazla hasta etme gücüne sahip olmadığını da vurguladı.

Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Yangın! Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Yangın!

Bakan Koca, yaptığı açıklamada şunları ifade etti: "Referans laboratuvarlarımızda sürekli analizler yapılıyor. Omicron'un alt varyantlarını görüyoruz, bunu uluslararası kamuoyuyla da paylaşıyoruz. Ortak bir platform var ve biz aktif üyelerinden biriyiz. Ama Eris varyantına henüz rastlanmadı. Vatandaşlarımızın tedirgin olmasını gerektiren hiçbir durum söz konusu değil."

Sağlık Bakanı, Türkiye'de Covid-19'un yeni Eris varyantına karşı alınan önlemlerin etkin bir şekilde uygulandığını ve bu süreçte güçlü bir izleme sistemi olduğunu da ekledi. Bakan Koca, vatandaşların sağlığının korunması için gerekli tüm tedbirlerin alındığını ve bu süreçte gelişmelerin yakından takip edildiğini belirtti.

Bakan Koca'nın bu açıklamalarıyla birlikte, Türkiye'deki Covid-19 salgınına yönelik önlemler ve varyantlar hakkında kamuoyunu bilgilendirme çabaları devam ediyor. Vatandaşların sağlık konusundaki endişelerinin giderilmesi ve salgının kontrol altında tutulması için çalışmalar sürdürülüyor.

''ESKİ GÜNLERE DÖNMEK SÖZ KONUSU DEĞİL''

Eski günlere dönmek gibi bir durum asla söz konusu değil. Vatandaşımız müsterih olsun. Şu an gördüğümüz hiçbir varyantın virülansı yani hasta etme gücü, Omicron'dan daha yüksek değil. Onun için asla endişeye mahal yok. Gripten nasıl korunuyorsak aynı şekilde korunacağız."

ORGAN NAKLİ İLACI BULUNAMIYOR MU?

Organ nakli sonrasında kullanılan ilacın bulunamadığı iddiaları da sorulan Koca, ''İlgili firma bundan böyle ilacı temin edemeyeceğini ifade ederek ülke pazarından ayrıldı. Fakat o ilacın piyasada 5 ayrı eşdeğeri, eşdeğer etkin maddeli olarak üretilmiş versiyonu var. Söz konusu muadil ve ülkemizde ruhsatlı ilaçlardan ikisi de yerli üretim. Dolayısıyla bu anlamda bir sorun olmayacak. Pazardan çekilen firma tamamen rekabeti sürdüremediği için çekiliyor.'' ifadelerini kullandı.

KAMUDAN AYRILAN HEKİMLER

Fahrettin Koca, kamu hastanelerinden ayrılan doktorlara ilişkin son verileri de paylaştı.

Koca, hekimlerin özlük haklarını iyileştiren ''Beyaz Reform'' düzenlemesiyle yılın ilk sekiz ayında kamudan ayrılan hekim sayısının bir önceki yıla göre yüzde 40 azaldığını söyledi, kamu görevine dönen hekim sayısının ise 8 bini bulduğunu belirtti.