Dün gece yaşanan trajik olayda, acil servis doktoru Asadullah Begoğlu'nun hasta yakınları tarafından demir çubuklarla darp edilmesi sonucu ağır yaralanmasının ardından, hastanenin gece müdürü Ahmet Sefa Sağlık ve güvenlik görevlisi Gökhan Hacı Yunus da saldırıdan zarar gördü.

Bakan Koca, olayla ilgili detayları sosyal medya hesabından paylaşarak kamuoyunu bilgilendirdi. Paylaşımında, şu ifadelere yer verdi:

"Gaziantep’teki bir özel hastanede, hasta sebebiyle hemşirelere sözlü ve fiziki müdahale ile başlayan şiddet olayı, hasta yakını kalabalık bir grubun hastaneye gelmesiyle büyüdü. Bir hekim arkadaşımız durumu tehlike arz edecek düzeyde yaralandı, bir görevli darp edildi. Arkadaşlarımıza tüm sağlık çalışanları adına geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz."

Sağlık Bakanı, saldırının ardından hızla adli süreçlerin başladığını belirterek, bir kişinin tutuklandığını ve diğer saldırganlar hakkında soruşturmanın devam ettiğini ifade etti. Koca,

"Bakanlığımızın Sağlıkta Şiddete Karşı Eylem Planı büyük bir ciddiyetle yakında uygulanmaya konacak. Sağlıkta şiddeti, yasa, tedbir ve toplumsal sağduyu ile yeneceğiz"

şeklinde açıklamalarını sürdürdü.

Ülkemizin sağlık çalışanlarını korumak ve sağlık hizmetlerinin etkin bir şekilde yürütülmesini sağlamak amacıyla atılacak adımların altını çizen Bakan Koca, sağlıkta şiddeti önleme çabalarının kararlılıkla devam edeceğini vurguladı. Bu tür olayların yarattığı toplumsal hassasiyetin farkında olan Bakan Koca, sağlık camiasının birlik ve dayanışma içinde bu zorlu süreci aşacağına olan inancını yineledi.

aaa