Bakan Koca, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşen Kabine Toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, İstanbul Üniversitesi (İÜ) İstanbul Tıp Fakültesi öğretim üyelerinin yazarı olduğu makalede 18 yaş altı cinsiyet değişikliği süreçlerine ilişkin yer alan değerlendirmeleri sorması üzerine Koca, bu konunun son derece hassas bir alan olduğunu ve sağlık boyutunun öncelikli olduğunu belirtti. Koca, bir vatandaşın sağlığı söz konusu ise tüm imkanlarla sorunun çözümü için çaba harcadıklarını vurguladı. Bu yaklaşımın tüm sağlık sorunları için geçerli olduğunu ifade etti.

18 yaş altı bireylerin cinsiyet değişikliği işlemleri konusunda ise Koca, bu işlemlerin sağlık gereksinimi olduğu durumlar dışında kabul edilemez olduğunu açıkladı. Bu konuda net ve kesin kurallarının bulunduğunu ve bunları titizlikle uyguladıklarını söyledi. Sağlık Bakanlığı'nın konuyu incelemeye devam ettiğini ve soruşturmanın sonucunu kamuoyuyla paylaşacaklarını belirtti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, günlerdir gündemi meşgul eden bazı hastanelerde tıbbi malzeme sıkıntısı nedeniyle tedavi yapılamadığına yönelik iddialar hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, "Malzeme krizi, kopan parmağı dikmeyi engelledi" başlığıyla öne çıkan bir habere atıfta bulunarak, bu tür iddiaların tamamen asılsız olduğunu belirtti.

"İDDİALAR TAMAMEN ASILSIZDIR"

Bir gazetecinin "Bazı hastanelerde tıbbi malzeme sıkıntısı nedeniyle tedavi yapılamadığına dair iddialar var" şeklindeki sorusu üzerine Bakan Koca, söz konusu haberin gerçekleri yansıtmadığını ifade etti. Koca, 18 Ağustos 2023 Cuma günü yaşanan bir olaya dikkat çekerek açıklamalarda bulundu.

Koca, olayın detaylarını şu şekilde aktardı:

"Bir hastamız, sağ elinin birinci parmağını kapıya sıkıştırma sonucu total ampütasyon yaşadı ve Gülhane Eğitim Araştırma ve Hastanesi Acil Servisi'ne başvurdu. Hastamızın sağlık durumu ciddiydi ve acil bir replantasyon cerrahisi planlandı. Ancak ameliyat esnasında gerekli olan 11-0 prolene sütür malzemesi ameliyathane deposunda bulunmuyordu. Hastanenin ana deposunda bu malzeme mevcut olmasına rağmen, yanlış bilgi nedeniyle hastane personeli arasında iletişim sorunları yaşandı."

Koca, malzeme teminindeki aksaklığın üzerine hemen Ankara Etlik Şehir Hastanesi ile iletişime geçildiğini ve malzemenin temin edildiğini açıkladı. Hastanın ameliyatı başarıyla gerçekleştirildi ve replante edilen parçanın canlı olduğu gözlemlendi. Bakan Koca, ameliyat sırasında malzeme temininde yaşanan aksaklıklar nedeniyle hastane yönetimi tarafından inceleme ve idari soruşturma başlatıldığını belirtti.

Koca'nın verdiği bilgilerle, iddiaların gerçek dışı olduğunu kanıtlayarak açıklamasını tamamladı. Sağlık Bakanı, hastaya veya yakınlarına malzeme temin edilmeden ameliyatın gerçekleştirilmesi veya malzemeyi kendilerinin sağlaması gerektiği yönünde bilgi verilmediğini net bir şekilde vurguladı.