Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yeni Sağlık Bakan Yardımcıları ataması gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan kararnameye göre, Dr. Şuayip Birinci, Doç. Dr. Tolga Tolunay, Edirne Valisi Hüseyin Kürşat KIRBIYIK ve Elektrik-Elektronik Mühendisi Huzeyfe YILMAZ yeni Sağlık Bakan Yardımcıları olarak görevlendirildi.

bakan-yardimcisi-kararname

Mevcut Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Sabahattin AYDIN ise yeni dönemde Bakan Yardımcısı olarak görev yapmayacağı öğrenildi. Aydın'ın eski görev yeri Medipol Üniversitesine dönmesi bekleniyor. 

Dr. Şuayip Birinci, uzun yıllardır Sağlık Bakanlığında deneyim sahibi bir isim olup, teknoloji ve inovasyonun sağlık alanına entegrasyonunu başarıyla gerçekleştirimesiyle tanınıyor.

Doç. Dr. Tolga Tolunay ise akademik kariyeriyle tanınan bir isim olup, TÜBİTAK’ta proje hakemlikleri ve proje izleyicilikleri gibi bilimsel faaliyetlerde bulunmuş bir isim olarak öne çıkıyor.  

Edirne Valisi Hüseyin Kürşat KIRBIYIK ise; 2022/209 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Edirne Valisi olarak görev yapıyordu. Yeni kararname ile Sağlık Bakan Yardımcısı olarak atandı.

Elektrik-Elektronik Mühendisi Huzeyfe YILMAZ ise farklı bir disiplinden gelen bir isim olup, 2018 -2022 (Temmuz) yılları arasında Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki olan TARNET A.Ş. ‘de Genel Müdürlük ve Yönetim Kurulu üyeliği görevini başarıyla yürütmüştü.

Hüseyin Kürşat Kırbıyık Kimdir?

huseyin-kursat-kirbiyik

Hüseyin Kürşat Kırbıyık, 1978 yılında Konya'nın Beyşehir İlçesinde doğmuştur. İlk, orta ve lise eğitimini Seydişehir'de tamamlamıştır. 1999 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun olan Kırbıyık, kamu yönetimi alanında önemli bir eğitim almıştır. Kariyerine Rize'nin Güneysu ilçesinde ve Karaman'ın Kazım Karabekir ilçesinde Kaymakam vekilliği görevlerinde bulunarak başlamıştır.

Londra'da aldığı 6 aylık eğitimle uluslararası deneyim kazanan Kırbıyık, daha sonra sırasıyla Burdur Altınyayla ve Kahramanmaraş Nurhak ilçelerinde Kaymakamlık görevlerini üstlenmiştir. Kahramanmaraş Vali Yardımcılığı ve Burdur Gölhisar Kaymakamlığı görevlerinin ardından 2013 yılında Mülkiye Müfettişliği görevine atanmıştır.

Hüseyin Kürşat Kırbıyık, 26 Ekim 2018 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle Strateji Geliştirme Başkanı olarak atanmıştır. 2020 yılında ise 202 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle İller İdaresi Genel Müdürü olarak görevine devam etmiştir. Son olarak 12 Mayıs 2022 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle Edirne Valisi olarak atanmıştır.

Hüseyin Kürşat Kırbıyık, evli ve iki çocuk babasıdır. Kariyerindeki başarıları ve deneyimiyle dikkat çeken Kırbıyık, Edirne Valisi olarak yeni görevine devam ediyordu.

Huzeyfe YILMAZ Kimdir?

Bolu doğumlu Huzeyfe Yılmaz, 1977 yılında dünyaya gelmiştir. Kendisi Gazi Üniversitesi'nden Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Kariyerine 2001-2005 yılları arasında Ankara Büyükşehir Belediyesi'nde Mühendis ve Teknik İşler Müdür Yardımcısı olarak başlamıştır.

Ardından 2005-2014 yılları arasında Türksat A.Ş.'de farklı görevlerde bulunmuştur, bu görevler arasında Ankara İl Müdürü, Teknik İşletme Müdürü, Kocaeli İl Müdürü ve Altyapı İşletme Direktörlüğü yer almaktadır.

Huzeyfe Yılmaz, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nda da görev yapmıştır. 2014-2018 yılları arasında Bilgi İşlem Dairesi Başkanı olarak görev almış, daha sonra 2017-2018 yılları arasında Eğitim, Kültür ve Araştırma Genel Müdürü olarak atanmıştır. 2018-2022 (Temmuz) döneminde ise Tarım Kredi Kooperatifleri'ne bağlı olan TARNET A.Ş.'de Genel Müdürlük ve Yönetim Kurulu üyeliği görevlerini üstlenmiştir. Temmuz 2022'de Merkez Birliği Yönetim Kurulu kararıyla Bilgi Teknolojileri Grup Başkanı olarak atanmıştır.

Doç. Dr. Tolga TOLUNAY Kimdir?

Kilis doğumlu olan Doç. Dr. Tolga Tolunay, 1977 yılında dünyaya gelmiştir. İlk, orta ve lise eğitimini Gaziantep'te tamamladıktan sonra, 1995 yılında Gaziantep Anadolu Lisesi'nden mezun olmuştur. Tıp eğitimine devam etmek için Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne girmiş ve 2003 yılında başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Uzmanlık eğitimini 2004-2009 yılları arasında Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde tamamlamıştır.

2010-2014 yılları arasında Yenimahalle Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde Uzman Doktor olarak çalışan Tolga Tolunay, aynı hastanede 2014-2018 yılları arasında Başhekim Yardımcısı olarak görev yapmıştır. 2018 yılında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda Yardımcı Doçent olarak atanmıştır ve 2019 yılında Doçent unvanını almıştır. Doç. Dr. Tolunay'ın uzmanlık alanları arasında biyomekanik, omurganın klinik biyomekaniği, implant tasarımı ve ortopedik tümör cerrahisi yer almaktadır.

Doç. Dr. Tolga Tolunay, TİTCK İleri Tedaviler ve Greft Danışma Komisyonu Üyeliği, TÜBİTAK TEYDEB USETEG Çağrı Programı Danışma Kurulu Üyeliği ve KOSGEB Stratejik Ürün Destek Programı Komisyon Üyeliği gibi önemli görevler üstlenmiştir. Aynı zamanda TÜBİTAK'ta proje hakemlikleri ve proje izleyicilikleri gibi bilimsel faaliyetlerde bulunmuş ve birçok ulusal ve uluslararası bilimsel dergide makaleleri yayınlanmıştır. Kendisinin tescilli 4 adet Uluslararası Patenti ve 2 adet Ulusal Patent/Faydalı Model'i bulunmaktadır. Ayrıca ulusal ve uluslararası kongrelerde sözlü bildiriler sunmuş ve kitap bölümlerine yazarlık yapmıştır.

2020 yılında TİTCK Başkanlığı görevine atanmış olan Doç. Dr. Tolga Tolunay, 2 Nisan 2021 tarihinde ise Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı olarak atanmıştır. İngilizce bilen Tolunay, evli ve 2 çocuk babasıdır. Sağlık alanındaki uzmanlığı ve bilimsel çalışmalarıyla dikkat çeken Tolga Tolunay, yeni görevinde sağlık sektöründeki gelişmeleri takip etmek ve sağlık hizmetlerini iyileştirmek adına önemli çalışmalara imza atacaktır.

Dr. Şuayip Birinci Kimdir?

Rize doğumlu olan Dr. Şuayıp Birinci, 1973 yılında hayata gözlerini açmıştır. İlk ve orta öğrenimini Rize ve Trabzon'da tamamladıktan sonra Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tıp eğitimine devam etmiştir. Tıp doktoru unvanını aldıktan sonra liderlik ve küresel girişimcilik konularında yüksek lisans derecesi almış ve sağlık kurumları yönetimi alanında yüksek lisans ve doktora çalışmalarını tamamlamıştır.

Meslek hayatına 1998 yılında başlayan Dr. Birinci, Rize ve İstanbul'da çeşitli kamu kurumlarında hekimlik görevlerinde bulunmuştur. Ümraniye EA Hastanesi'nde başhekim yardımcılığı, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'nde müdür yardımcılığı ve TKHK İstanbul Anadolu Kuzey Bölgesi'nde genel sekreterlik gibi önemli görevleri üstlenmiştir. 2014-2018 yılları arasında Sağlık Bakanlığı Merkez Teşkilatı'nda müsteşar yardımcılığı görevini yürütmüş ve Ağustos 2018'de Sağlık Bakan Yardımcısı olarak atanmıştır. Halen bu görevini başarıyla sürdürmektedir.

Dr. Şuayıp Birinci, görev yaptığı süre içerisinde stratejik planlama, regülasyon ve koordinasyon gibi önemli sorumlulukları üstlenmiştir. Ayrıca sağlık teknolojileri ve yapay zeka alanında gerçekleştirilen yarışmaların düzenlenmesinde etkin rol oynamış ve Teknofest'in icra kurulu üyelerinden biri olmuştur. Sağlık politikaları ve yönetimi konusunda Türkiye'deki ilk düşünce kuruluşu olan TÜSAP'ın kurucusu ve yürütme kurulu üyesidir. Aynı zamanda TÜRKSAT yönetim kurulu üyesi ve İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi yönetim kurulu başkanı olarak görev yapmaktadır.

Dr. Birinci, HIMSS tarafından 2021 yılında dünyadaki sağlık sektörünün geleceğini şekillendiren en etkili 50 liderden biri seçilmiştir. Türkiye'nin "Sağlıkta Dijital Dönüşüm" sürecini yöneten Dr. Şuayıp Birinci, birçok önemli bilişim projesinin (e-Nabız, Teleradyoloji, SBA, MİZ, HSYS, ESİM, REÇETEM, Beyaz Kod, ASOS, SİNA, EKİP, E-Rapor Sistemi, HYP, MELİS, Korona Önlem, FİTAS, RUHSAD, ÖZDES, Sağlık Pano, Hayat Eve Sığar, Dr. e-Nabız, AŞILA, NeyimVar?, EVS, Afet Destek vb.) oluşturulmasında liderlik yapmış ve başarılı bir şekilde hizmete sunulmasını sağlamıştır.

Dr. Şuayıp Birinci'nin sağlık yönetimi, dijitalleşme, sağlık ekonomisi, mili teknoloji hamlesi, sağlıklı yaşam, sağlığın geliştirilmesi ve koruyucu sağlık hizmetleri, tedavi hizmetleri, uzaktan sağlık ve sağlığın geleceği gibi konularda birçok akademik çalışması bulunmaktadır. Ulusal ve uluslararası düzeyde yayınlanmış kitaplar, makaleler ve bilimsel çalışmaları vardır.

Dr. Birinci, evli ve üç çocuk babasıdır, sağlık sektöründeki deneyimi ve bilgi birikimiyle önemli bir isim olarak görevine devam etmektedir.