Ünlü iş insanı Sakıp Sabancı'nın eşi Türkan Sabancı, kendisinin ve oğlunun sağlık durumuyla ilgili doktorlarla gerçekleştirdiği özel toplantının gizlice kaydedildiği iddiasıyla bir hemşireye karşı şikayetçi oldu. Sabancı, kişisel gizlilik haklarının ihlal edildiğini belirterek hukuki süreci başlattı.

Olay, Türkan Sabancı'nın sağlık durumuyla ilgili doktorlarla yaptığı bir toplantının gizlice kaydedildiği iddiasıyla gündeme geldi. Sabancı'nın konutunda gerçekleşen bu özel toplantının, bilgisi dışında ve izni olmadan kaydedildiği ileri sürüldü. Türkan Sabancı, yaşanan bu olayın kişisel mahremiyetinin ihlal edildiği ve hukuki bir suç teşkil ettiğini düşünerek hemşireye karşı yasal yollara başvurdu.

DHA'nın haberine göre Türkan Sabancı ve oğlu Ömer Metin Sabancı'nın sağlık durumuyla ilgili 6 Aralık 2022'de konutta düzenlenen toplantıya Mukaddes S. de hemşire olması nedeniyle çağrıldı. Ancak hemşire Mukaddes S. iddiaya göre katılımcıların rızası olmadan gizli bir şekilde toplantıyı cep telefonuyla kayda aldı. Bu durum fark edilince tutanak tutuldu.

Türkan Sabancı avukatı aracılığıyla hemşire Mukaddes S. hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Dilekçede, Türkan Sabancı ve oğlu Ömer Metin Sabancı'nın sağlık bilgilerinin gizli tutulduğu, toplantının kayda alınmasının doğruluk ve bağlılığa aykırı davranış teşkil ettiği için hemşire Mukaddes S'nin iş akdinin sonlandırıldığı kaydedildi.

Hemşire Mukaddes S'nin TCK'nin 133/2. madde uyarınca "Kişiler arasındaki konuşmaların rıza olmadan kayda alınması" suçundan hakkında dava açılarak cezalandırılması talep edildi. Şikayet üzerine savcılık, hemşire Mukaddes S. hakkında soruşturma başlattı.