Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı üzerine emeklilere ve memurlara kademe kademe olacak şekilde refah payı zammı hesaplaması yaptıklarını açıklamıştı. Bu zammın, daha önce yapılan yasal düzenlemeler doğrultusunda refah payı şeklinde olacağı unutulmamalıdır.

Temmuz zammı için ise iki kritik hesaplamaya göre maaş artışları belirleneceği sabah gazetesi tarafından haberleştirildi.

Hükümete yakın Sabah Gazetesi'nde yer alan habere göre, Temmuz ayında emekli ve memur maaşlarına yapılacak zam oranları, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarındaki enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından netleşecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı üzerine, çalışanlar, emekliler ve memurların alım gücünü artırmak için geniş kapsamlı bir düzenleme çalışması başlatıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Temmuz ayında emekli ve memurlara yönelik refah payı için çalışmalar yapıldığını açıkladı.

EMEKLİ VE MEMURA EK ZAM GELİYOR

Emekli ve memur maaşlarına refah payı verilerek maaşlara ek zam şeklinde yansıyacak yeni düzenlemeler yapılacak. Başkan Recep Tayyip Erdoğan, alım gücünü ve refah seviyenin artırılması yönünde talimatını verdi. İlgili Bakanlıklar şimdiden çalışmalarına başladı.

Öte yandan 2 kritik hesap, Temmuz ayında yapılacak emekli ve memur zammı için ipuçlarını verdi. Emekli ve memur Temmuz zammı ne kadar olacak?

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 2023'TE YÜZDE 114 ARTTI

Ocak öncesi 3.500 TL olarak uygulanan en düşük emekli maaşı, yıl başında 5.500 TL'ye ardından geçtiğimiz günlerde yapılan düzeltmeyle 7.500 TL'ye yükseldi. En düşük emekli maaşındaki artış enflasyon rakamlarının çok üzerinde yüzde 114'ü aşmış oldu. Bunun yanında AK Parti döneminde uygulamaya konulan emekli ikramiyesi yüzde 82 artışla 2.000 TL olarak belirlendi ve 15 milyon emekli Ramazan Bayramı öncesi bayram ikramiyesi ve emekli maaşı ödemesini aldı.

ERDOĞAN TALİMATI VERDİ: ÇALIŞANLARIN, EMEKLİ VE MEMURLARIN GELİRLERİ ARTACAK

Uygulanan ekonomi modeliyle artan milli gelir artışlarını tabana yayacak yeni düzenlemeler için Başkan Recep Tayyip Erdoğan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı'na talimatını verdi. Yapılacak düzenlemeler çalışanlar, emekli ve memurlar başta olmak üzere hemen her kesimin alım gücünü artıracak.

BAKAN BİLGİN: EMEKLİ VE MEMUR İÇİN EK ZAM ÇALIŞMALARINI YAPIYORUZ

Bakan Bilgin,

Sayın Cumhurbaşkanımız bir konuşmasında bahsetti. Emeklilerle ilgili çalışmaları benden istedi. 6 ayda bir çalışanlarımızın, özellikle kamu çalışanları, emekliler de onların içinde, maaşlarıyla ilgili düzenleme yapıyoruz. Temmuz'da hepsini kapsayan oranları düzenleme yapacağız

açıklamasını yaptı.

EMEKLİ ZAMMI REFAH PAYI HARİÇ 6 AYLIK ENFLASYON ORANI KADAR OLUYOR

SSK ve Bağ-Kur emeklileri yılda 2 kez olmak üzere TÜİK'in açıkladığı 6 aylık enflasyon rakamları kadar zam alıyor. Yani enflasyon burada doğrudan belirleyici oluyor.

MEMUR ENFLASYON FARKI VE TOPLU SÖZLEŞME ZAMMI ALIYOR

Memur ve memur emeklisi enflasyon farkı ve toplu sözleşme zammı toplamı kadar Ocak ve Temmuz dönemi olmak üzere yılda 2 kez zam alıyor. Enflasyon farkı, bir önceki dönemde verilen toplu sözleşme zammı üzerinde 6 aylık enflasyon kadar oluyor.

3 AYLIK EMEKLİ VE MEMUR ZAM ORANI KESİNLEŞTİ

Emekli ve memur maaşları başta olmak üzere birçok kalemde belirleyici olacak Mart ayı enflasyon rakamları belli oldu. TÜİK'in açıkladığı rakamlara göre enflasyon oranı Mart ayında aylık bazda yüzde 2,29, yıllık bazda ise yüzde 50,51 olarak kayıtlara geçti. Yıllık rakamlar son 14 ayın en düşük seviyesi olarak dikkat çekti.

Ocak ayında enflasyon yüzde 6,65, Şubat ayında yüzde 3,15 ve Mart ayında ise yüzde 2,29 olarak kayıtlara geçti. Son açıklanan bu rakamla beraber 3 aylık emekli ve memur zammı da kesinleşti.

Hesaplarımıza göre; 3 aylık SSK ve Bağ-Kur emekli zammı yüzde 12,52, memur enflasyon farkı yüzde 4,44, 3 aylık memur zam oranı da yüzde 6 toplu sözleşme zammı ile yüzde 10,44 oldu.

6 AYLIK ENFLASYON RAKAMLARI NE OLACAK?

Mart ayı enflasyon rakamları sonrası 3 aylık rakamlar netleşti. 3 aylık enflasyon oranı yüzde 12,52 oldu. Nisan, Mayıs ve Haziran ayı rakamlarının da aynı şekilde gelmesi durumunda 6 aylık enflasyon yüzde 26,61 olacak.

Öte yandan Merkez Bankası'nın Nisan ayı Piyasa Katılımcıları Anketi'ne göre 6 aylık enflasyonun yüzde 21,43 olması bekleniyor.

İki hesabı beraber değerlendirirken 6 aylık enflasyonun yüzde 21,43 - 26,61 arasında bir değerde olmasının olasılığı arttı.

TEMMUZ AYINDA EMEKLİ VE MEMUR MAAŞLARI REFAH PAYI İLE YÜKSELECEK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı Temmuz döneminde yapılacak maaş artışları için çalışmaları yürütüyor. Emekli ve memurlar için refah payı artışı masada yer alırken, memurların Temmuz 2023 döneminde yüzde 6 düzeyinde düşük kalan toplu sözleşme zammının da iyileştirilmesi burada önemli bir formül olarak dikkat çekiyor.

EMEKLİ VE MEMUR EK ZAMMI İÇİN 2 FORMÜL

Beklenen 6 aylık enflasyon rakamları ve önceki düzenlemeler dikkate alındığında emekli ve memur zammı için en güçlü seçenekler refah payı dahil yüzde 25 ve yüzde 30 formülü oldu. Hesaplamalara göre; 6 aylık enflasyon rakamlarının kuvvetle muhtemelen yüzde 21,43-26,61 aralığında olması bekleniyor.

Yüzde 21,43 ve yüzde 26,61 verisiyle beraber enflasyon farkı, ek zam dahil emekli ve memur Temmuz zammı hesaplamalarını yaptık.

TABLO 1: TEMMUZ ZAM ORANI HESAPLARI

1. Merkez Bankası Nisan ayı Piyasa Katılımcıları Anketi'ne göre;

 • Hesaplanan 6 aylık enflasyon oranı: Yüzde 21,43
 • 6 aylık SSK ve Bağ-Kur emekli zammı: Yüzde 21,43
 • Ocak 2023 memur toplu sözleşme zammı: Yüzde 8
 • Temmuz 2023 memur toplu sözleşme zammı: Yüzde 6
 • 6 aylık memur enflasyon farkı: Yüzde 13,18
 • 6 aylık memur ve memur emeklisi zammı: Yüzde 19,18

2. Eğer enflasyon yılın ilk 3 ayındaki gibi gelirse;

 • Hesaplanan 6 aylık enflasyon oranı: Yüzde 26,61
 • 6 aylık SSK ve Bağ-Kur emekli zammı: Yüzde 26,61
 • Ocak 2023 memur toplu sözleşme zammı: Yüzde 8
 • Temmuz 2023 memur toplu sözleşme zammı: Yüzde 6
 • 6 aylık memur enflasyon farkı: Yüzde 18,26
 • 6 aylık memur ve memur emeklisi zammı: Yüzde 24,26

EMEKLİ VE MEMUR EK ZAMLI HESAPLAR

 • Emekli ve memur zammı formül 1: Yüzde 25
 • Emekli ve memur zammı formül 1: Yüzde 30

NOT: Burada belirleyici 6 aylık enflasyon rakamları olacak. Son kararı Başkan Recep Tayyip Erdoğan verecek.