Sabah Gazetesi'nden Hazal Ateş'in haberine göre, emeklilere yapılacak ilave artışın Ocak ayı itibariyle yürürlüğe girmesi bekleniyor. Bu yılın refah payı da hesaba katılarak oransal bir artışla iyileştirmeler yapılması birinci seçenek olarak değerlendiriliyor. Ancak, Ocak ayını beklemeksizin doğrudan bir ara zamın gündemde olduğu da ifade ediliyor.

Memurlara uygulanan seyyanen artışın emeklilere de yapılması düşünülen diğer bir alternatif olarak görülüyor. İşte bu çerçevede, Orta Vadeli Program'da yer alan yılsonu enflasyon tahminleri göz önüne alınıyor. Programa göre yıl sonunda enflasyonun yüzde 65 olarak tahmin edilmesi, emekli maaşlarındaki zam oranını şekillendirecek bir faktör olarak öne çıkıyor.

TÜİK verilerine göre Temmuz-Ağustos dönemindeki artış yüzde 19.44 olarak kaydedilirken, Orta Vadeli Program'a göre yıl sonunda enflasyonun yüzde 37.76'ya yükselmesi bekleniyor. Bu çerçevede, Meclis'te yapılacak düzenlemelerle enflasyonun üzerine ek bir iyileştirme yapılması planlanıyor.

10 BİN 332 LİRAYA ÇIKACAK

Ayrıca 7500 lira olan en düşük emekli aylığının da yılbaşında artırılması bekleniyor. Cepte olan enflasyon artışına göre en düşük emekli aylığına yüzde 37.76 zam durumunda 7500 liralık tutar 10 bin 332 liraya yükselecek.

Bugün itibariyle 7 bin 900 lira olan emekli aylığı 10 bin 883 lira, 8 bin 200 lira olan emekli aylığı 11 bin 434 lira, 9 bin lira alan 12 bin 398 lira, 9 bin 400 lira alan da 12 bin 949 lira alacak.

Emeklilere 1100 lira olan bayram ikramiyeleri de artacak. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin taban maaşından itibaren aylıklarda kademeli artışla daha az maaş alan emekliye verilecek zam oranı daha yüksek olacak.

KADEMELİ BİR ARTIŞ ÖNGÖRÜLÜYOR

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin taban maaşından itibaren aylıklarda kademeli artışla daha az maaş alan emekliye verilecek zam oranı daha yüksek olacak. Emekli zammı da 7 bin 500-10 bin, 10 bin-15 bin, 15 bin-20 bin ve 20 bin üzerine kademeli olarak belirlenecek.

Emekli ve memur maaşlarının baştan sona değişeceği maaş zammına refah payı ve seyyanen artışın söz konusu olması bekleniyor. Emekliler yeni yılda enflasyon zammıyla gelen kesin artış oranını ise 3 Ocak'ta öğrenecek.

SSK, Bağ-Kur emeklileri bu yılın ikinci yarısında gerçekleşen enflasyon oranında (yapılacak düzenlemeyle refah payı ya da seyyanen artış da olacak) memur emeklileri de toplu sözleşme artışı ve enflasyon farkı alacak.

3 OCAK'TA NETLEŞECEK

Çalışma Bakanlığı'nca ortaya konulacak formüller Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacak. Bakan Vedat Işıkhan, "Söz verdik. Meclis açılır açılmaz gereken yapılacak, çalışıyoruz" derken, emekliler yeni yılda enflasyon zammıyla gelen artış oranını da 3 Ocak'ta öğrenecek.