16 yıl önce HPV (insan papilloma virüsü) nedeniyle sol bademcik kanserine yakalanan Glenn Deir, nadir görülen bir kanser türüyle mücadele etti. HPV virüsüne maruz kalanların çoğu bu hastalığı atlatabilirken, Deir'in durumu daha karmaşıktı. Radyasyon tedavisi sonrası yaşadığı komplikasyonlar nedeniyle ameliyat edilmesi gerekiyordu, ancak bu hiç de kolay olmayacaktı.

ROBOTLAR AMELİYATHANELERDE YENİLİKÇİ BİR ROL OYNUYOR

Ameliyatın karmaşıklığı ve neredeyse imkânsızlığı, Deir için büyük bir tehdit oluşturuyordu. Tümörün çıkarılabilmesi için bademciği, dili ve boğazı hassas bir şekilde kesmek gerekiyordu. Ancak HPV tedavisi nedeniyle dokular sertleşmiş ve ameliyatın başarılması imkânsız hale gelmişti. İşte tam bu noktada, Deir'in doktorları, Da Vinci cerrahi robotunun yardımını talep etti.

Hastanelerdeki Yemek skandalları bitmiyor! Personele “pişmemiş” tavuk verdiler! Hastanelerdeki Yemek skandalları bitmiyor! Personele “pişmemiş” tavuk verdiler!

Da Vinci cerrahi robotu, ameliyatın zorluklarına karşı üstün bir avantaj sunuyor. Hassas hareket yetenekleri sayesinde, robot cerrah, karmaşık ameliyatları insan doktorlardan daha hassas bir şekilde gerçekleştirebiliyor. Glenn Deir'in ameliyatı da bu muazzam teknoloji sayesinde başarıyla tamamlandı.

DA VINCI ROBOTU İLE BAŞARI

Deir için bir şans olan Da Vinci robotu, ameliyatın yapılmasını mümkün kıldı. Bu robot, cerrahlara son derece hassas hareketler yapabilme yeteneği sağlar ve karmaşık cerrahi işlemleri gerçekleştirebilir. Deir'in ameliyatı, uzman cerrah Dr. Corsten tarafından gerçekleştirildi ve 2,5 saat sürdü. Tümörün çıkarılması ve diğer zorlu işlemler başarıyla tamamlandı.

ROBOTLARIN TIBBI DÖNÜŞÜMÜ

Robotlar, son yıllarda tıbbi alanda büyük bir dönüşüm yaşattı. Kanser ameliyatları, endometriozis tedavisi, uzaktan göz operasyonları ve daha birçok karmaşık cerrahi işlem artık robotlar tarafından gerçekleştirilebiliyor. Bu gelişmeler, hastaların daha hızlı iyileşmesini ve daha az invazif cerrahi yöntemlerin kullanılmasını sağlıyor.