Yılbaşından bu tarafa neredeyse tüm ürünlere uygulanan zamlar sonrasında Reuters’den ocak ayı enflasyon tahmini %3.8 olarak geldi.

Reuters yıllık enflasyon beklentisi ise baz etkisiyle beraber keskin bir düşüş yaşanarak %53,50 olarak duyurdu.

Ekonomistler yıllık enflasyonun 2023 yılı sonunda yüzde 41’e kadar gerilemesini bekliyor. Bu, Merkez Bankası’nın tahmininin neredeyse iki katı.

Reuters'ın gerçekleştirdiği ankette ocak ayında yıllık enflasyon tahminleri yüzde 51,2 ile 56,65 arasında, aylık tahminlerse yüzde 2,30 ile 5,95 arasında çıktı. Yıl sonu tahminleriyse yüzde 30-48 aralığında.

İKTİDAR BAZ ETKİSİNE ODAKLANMIŞTI

Senelik enflasyon, bir sene önceki enflasyon istatistikleri ile karşılaştırma yaparak belirleniyor. Bu duruma baz etkisi deniyor. Örnek verecek olursak, geçtiğimiz yılki kur artışları sonucu aralıkta enflasyon aylık yüzde 13,6 olarak hesaplanmıştı. Bu da endeksi 13,6 puan artırmıştı. Bu sene aralıktaysa aylık enflasyon yüzde 1,18 geldi. Bu durumda geçen yılın aralık enflasyon oranı endeksten çıkıp yerine yüzde 1,18’lik oran girdi ve 12 aylık enflasyon ciddi oranda düştü.

İktidar, uzun süredir enflasyona karşı aldığı önlemler yetersiz kalınca, baz etkisinin devreye girmesini bekliyordu.

Uzmanlar ise bu durum için seçimlere yaklaştıkça enflasyonda baz etkisiyle oluşacak düşüşün, iktidar nezdinde sanki fiyatlar gerilemiş gibi lanse edileceğini düşünüyor.

OCAK AYI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

TÜİK, aralık ayı enflasyon verisini 3 Şubat saat 10.00'da açıklayacak.