Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de duyurulan karara göre, 4924 sayılı Kanun altında görev yapan sözleşmeli personel sayısı 9 bin kişi artırıldı. Yapılan bu artışla birlikte, sağlık sektöründeki hizmet sunumunda istihdam edilen sözleşmeli personel sayısının önemli ölçüde artması hedefleniyor.

Özellikle hekimlerin sıklıkla istihdam edildiği 4924 sayılı Kanun kapsamındaki bu düzenleme, sağlık hizmetlerindeki etkinliği ve kaliteyi artırmayı amaçlıyor. Ayrıca, ebelerin doğuma katılabilmesi ve küçük tıbbi müdahalelerde bulunabilmesi gibi yeni düzenlemelerle, sağlık sektöründe verilen hizmetin daha kapsamlı ve etkili olması hedefleniyor.

Söz konusu düzenleme şu şekildedir:

MADDE 22- 10/7/2003 tarihli ve 4924 sayılı Eleman Temininde Güçlük Çekilen Yerlerde Sözleşmeli Sağlık Personeli Çalıştırılması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun 1 inci maddesinin ikinci fıkrasının ikinci cümlesinde yer alan "27.000'i" ibaresi "36.000'i" şeklinde değiştirilmiştir.

27 Aralık 2023 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 4924 sözleşmeli pozisyon dağılımına göre, 27 bin pozisyonun 26 bin 962'si tabip ve uzman tabiplere ayrılmıştır.

"Milletimize ve sağlık camiasına hayırlı olsun"

Bahçeli’den Sert Mehmet Şimşek Eleştirisi: Asıl sorumlu.. Bahçeli’den Sert Mehmet Şimşek Eleştirisi: Asıl sorumlu..

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, düzenlemenin Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından sosyal medya adresinden yaptığı açıklamada, "Sağlıkla İlgili Bazı Kanunlarda ve 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Milletimize ve sağlık camiasına hayırlı olsun" dedi.