Faiz artışlarının ardından bankalar, komisyon oranlarını yeniden artırmaya hazırlanıyor. Geçen yıl seçimlerin ardından Türkiye'de köklü değişiklikler yapılan ekonomi politikaları ve sıkı para politikalarının etkisi her geçen gün daha fazla hissediliyor.

Komisyon Oranları Yükseliyor

Kartlı alışveriş oranlarının artması ve pos cihazlarının yaygınlaşması ile bankalar, işletmelere uygulanan komisyon oranlarını Ekim ayında güncelledi.

Politika faizlerinin yüzde 30 seviyelerine yükseltilmesi sonrası, birçok özel banka pos komisyonlarını %3.5 seviyesine çıkardı. Bankacılık kaynaklarına göre, Haziran ayından sonra özel bankaların pos faizlerinde yeniden artış yapması bekleniyor. Bu durum, binlerce işletmenin gelirlerinde düşüş anlamına geliyor.

İşletmelerin Fiyat Artışları

Komisyon artışları, işletmelerin maliyetlerini müşterilere yansıtmasına neden olabilir. Gelirlerini dengelemek için masrafları müşteriye yansıtan işletmeler, pos komisyonlarının artmasıyla yeniden mal ve hizmet fiyatlarına zam yapmayı düşünebilir. Hazine ve Maliye Bakanlığı, bu süreci sağlıklı yürütebilmek için çalışmalarına başladı.

Haziran’da En Ucuz Araçlar Hangileri? Hangi Marka, Hangi Model? Haziran’da En Ucuz Araçlar Hangileri? Hangi Marka, Hangi Model?

Alternatif Ödeme Yöntemlerine Geçiş

Pos komisyonlarının yüzde 3.5 seviyesine yükselmesiyle birçok işletme, karekod yöntemiyle IBAN'a transfer uygulamasına geçti ve komisyon ücreti ödememek için banka transferi yoluyla ödeme almaya başladı.

Ancak, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in girişimleriyle, 'IBAN'a transfer' şeklinde ödeme alan işyerlerine ağır cezalar verileceği belirtildi. Bakanlık, bu şekilde pos komisyonu artışını yan yollardan gidermeye çalışan işletmelerin önüne geçmeyi amaçlıyor.

Ekonomik Zorluklar ve Düzenlemeler

Ekonomi politikalarındaki değişiklikler ve faiz artışları, işletmelerin maliyetlerini artırırken, müşteriler de bu maliyet artışlarından etkileniyor. Özel bankaların pos komisyonlarını artırması, işletmelerin fiyatlandırma stratejilerini yeniden gözden geçirmelerine neden olacağı yönünde yorumlarıda beraberinde getirdi.