Soruşturmanın uzman tanığı olan plastik cerrah Simon Withey, Brezilya tipi kalça kaldırma (BBL) ameliyatının yüksek bir ölüm riski taşıdığını ve her 4 bin işlemden birinde birden fazla ölüm vakası yaşandığını belirtti. Withey, "Bu risk ameliyat öncesi hastaya açıklanmış olsaydı, Melissa Kerr belki de ameliyatı yaptırmayabilirdi" dedi.

Adli tabip de yaptığı incelemeler sonucunda, Melissa Kerr'in ameliyat öncesi yeterli bilgiye sahip olmadığını ve bu nedenle ameliyatın sonuçları hakkında tam olarak bilgilendirilmediğini belirledi.

Hasta Yakınlarının Darbettiği Doktor Yoğun Bakıma kaldırıldı Hasta Yakınlarının Darbettiği Doktor Yoğun Bakıma kaldırıldı

Kerr'in ölümü, kalça estetiği ameliyatlarının risklerini ve bu tür operasyonlara giren hastaların bilgilendirilmesi gerekliliğini vurgulayan bir tartışma başlattı. Ayrıca bu trajik olay, plastik cerrahi müdahalelerin denetlenmesi ve güvenlik önlemlerinin gözden geçirilmesi gerekliliğini de gündeme getirdi.

İstanbul'da gerçekleşen bu  olay, hem ülke içinde hem de uluslararası düzeyde dikkat çekiyor ve plastik cerrahi operasyonlarının denetim ve bilgilendirme prosedürlerinin güçlendirilmesi gerektiği konusunda birçok insanın düşünmesine yol açıyor.