Sağlık Meslek Mezun Atamaları Ne Zaman?

Sağlık meslek liselerini tamamlayan binlerce genç, sağlık branşların arasında mezun sayısı en çok olan hemşireler olduklarına dikkat çekiyor ve hemşire atamalarında lise mezunlarının payının artmasını istiyor

Personel Alımı 11.03.2020, 15:06 Güler Sağlam
Sağlık Meslek Mezun Atamaları Ne Zaman?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da geçtiğimiz yıl Mayıs ayında, sağlık meslek lisesi mezunlarının da sağlık bakanlığı uhdesinde değerlendirmesi için çalışmaların yapılacağını ifadesine dikkat çeken hemşire adayları bu konuda adım atılmasını bekliyor. 

4 YILLIK EĞİTİM GÖRÜYORLAR

Habertürk’ten Emrah Doğru’nun haberine göre, KPSS’den 80 üstü almalarına rağmen sıkıntı yaşayan hemşireler, mağduriyetlerini Habertürk’e anlattı. Sağlık meslek liselerini tercih eden hemşireler; eğitimlerinde, hem teori hem pratik dersler görürken aynı zamanda da mesleğe ilişkin stajlarını tamamladı. Ortaöğretim mezunu hemşireler, aldıkları bu 4 yıllık eğitime rağmen atanamamakta.

BİLDİKLERİ İŞİ YAPMAK İSTİYORLAR

Sağlık branşları arasında mezun sayısı en çok olan ortaöğretim mezunu hemşireler atama bekliyor. Özel hastanelerde de istihdam oranının çok az olduğunu ifade eden hemşireler; başka alanlarda çalışmak yerine, bildikleri işi yapmak istediklerini ifade ettiler.

TIKLAYIN

"80 ÜZERİ PUANLARLA ATANAMIYORUZ"

Atama mağduru bir hemşire, “Bizler mevcut hemşire ihtiyacı doğrultusunda açılan bu okulları zamanında Anadolu öğretmen liseleriyle yarışan puanlarla tercih ettik, devletin verdiği eğitimle mezun olduk. 80 üzeri puanlarla atanamıyoruz. Ortaöğretim hemşireler olarak hor görüldük, aldığımız eğitim eleştirildi, birçoğumuz mesleğe hiç yakışmayan koşullarda mesleğini icra ediyor. Bizler bu ülkenin vatandaşlarına hizmet etmek için hazırız.” dedi.

"ADİL İŞE ALIM İSTİYORUZ"

Başka bir hemşire de “Bizler Türkiye Cumhuriyeti devletinin açmış olduğu sağlık meslek liselerinde branşımız için gerekli olan ders ve uygulamaları genç yaşlarımızda görmüş ve uygulamış olan ortaöğretim hemşireler olarak adil atama talep ediyoruz. Mezun olduğumuzda aldığımız eğitim ve uygulamalar Türkiye Cumhuriyeti kanun ve esaslarınca mesleğimizi yerine getirmemiz için yeterli görülmüş ve "hemşirelik" diploması olarak bizlere verilmiştir” diye konuştu. 

"MAĞDURİYETİMİZİN GİDERİLMESİNİ TALEP EDİYORUZ"

Bir diğer hemşire de şu ifadeleri kullanıyor: "Çekirdekten yetişen bizler, mesleki eğitimin önem kazandığı şu zamanlarda ve "Ağaç yaş iken eğilir" diyen atalarımızın deneyimine rağmen maalesef göz ardı edilmekteyiz. Geçmişten günümüze sağlık sektörünün bel kemiğini oluşturan sağlık meslek lisesi mezunu hemşireleri olarak adil alım istiyoruz. Nevşehir Sağlık Meslek Lisesi 2013 mezunuyum ve hala atanamadım. Üniversite şansımı da birçok kez denedim fakat bizler meslek lisesi olduğumuz için TYT kısmında fazla zorlanamasak da AYT kısmındaki 2. Bölüm derslerini hiç görmediğimiz için üniversiteyi kazanma şansımız maalesef çok zor. Buradan sayın Cumhurbaşkanımıza ve  sayın Sağlık Bakanımıza sesleniyorum; Lütfen 1. alımdaki gibi sayılarımız olsun, atanıp hayatımıza devam edelim. Lütfen bizlere yardımcı olun. 

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (3)
Gülşen Çınar 11 ay önce
Lise mezunu olarak bizde atanmak istiyoruz yüksek puanla değil tabiki ama atanmak istiyoruz artik duyun sesimizi
Neslinur Ertekin 11 ay önce
Açılan yeni hastanelerde personel ihtiyacı bu kadar çokken Lise mezunu hemşirelerin ataması yok denecek kadar az durumda.Bizler bu okullara devletimizin teşvikleri ile girdik fakat mağdur durumdayız.Mezun sayısı bu kadar çok olan ve devamı olmayan ORTAÖĞRETİM HEMŞİRELERinin ADİL bir şekilde istihdam edilmeleri gerekiyor.Komik atama sayıları görmek istemiyoruz.Emeklerimizin karşılığını almak istiyoruz.
Neslinur Ertekin 11 ay önce
LİSE MEZUNU HEMŞİRELER ADİL BİR ALIM GÖRMEK İSTİYOR.KOMİK ATAMA SAYILARI GÖRMEK İSTEMİYORUZ.YOK DENECEK KADAR AZ ATAMAMIZ YAPILIYOR.MEZUN SAYIMIZ BU KADAR ÇOKKEN NEDEN ALIM SAYILARIMIZ BU KADAR AZ?BİZ DEVLETIMİZİN TEŞVİKLERİ İLE BU OKULLARDA OKUDUK.ARTIK ATANMAK İSTİYORUZ
-5
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?