Türk Sağlık Sen Sakarya Şube Başkanı İrfan Korkmaz, iddialara göre Pamukova Devlet Hastanesi'nde çalışan sağlık personeline yönetim tarafından baskı ve mobbing uygulandığını ileri sürdü. Korkmaz, konunun üzerinde titizlikle duracaklarını ve gerekli mercilere başvuracaklarını ifade etti.

Türk Sağlık Sen Sakarya Şube Başkanı İrfan Korkmaz yaptığı yazılı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Türk Sağlık-Sen olarak Türkiye Sevdamız, Ekmek İçin Kavgamız diyerek yola çıkan bir sivil toplum kuruluşuyuz. Devletin 1 kuruşunun zayi olmaması, milletin hakkının çarçur edilmemesi içinde gayret gösteririz. Çalışanın emeği ve ekmeği için mücadele ederken kamu yöneticilerinde olması gerektiğini istediğimiz tek şey liyakat, yapmalarını beklediğimiz tek şey ise adalettir.

Fakat görüyoruz ki bazı yöneticiler devletin malını, yetimin hakkını savunan arkadaşlarımızı sindirmek, baskı ile yıldırıp, kötü muameleye maruz bırakmaya çalışıyorlar. Yaptıkları kesmiyor birde çalışanları sendikal baskı altına almak gibi bir işe girişiyorlar.

Örneği Pamukova ilçe temsilcisi arkadaşımız Acil birim sorumlusu olarak atandığında devletin malı, milletin hakkını teslim almak adına yaptığı envanter sayımında ilaç eksikliğini tespit edip ve ilgililere resmi olarak bildirmiştir. Devletin malına sahip çıkarak görevini yapan arkadaşımıza periyodik şekilde, baskı ve yıldırma amaçlı haksız eylemler gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Bu eylemleri örneklemek gerekirse; herhangi bir bildirim yapılmadan temsilcimizin de yararlandığı erkek giyinme odası boşaltılıp bayan giyinme odası ile birleştirilmiştir.

Nöbet listeleri çalışılan ay içerisinde son dakika keyfi olarak değiştirilmeye başlanmıştır. Ayrıca çalışanlara şu personel ile konuşma şu personel ile konuş şeklinde baskı ve yaptırımlar uygulanmıştır. Yine temsilcimiz birim değişikliğine zorlanmış ve birimle ilgili çalışma şeklinden dolayı baskılara maruz bırakılmıştır.

Bu hastanede ayrıca bir üyemize daha mevzuata aykırı işleri yapması için baskıya uğramış, maruz kaldığı psikolojik şiddet nedeniyle tedavi görmektedir. Devletini malının israf et diyenlere karşı durduğu için bu arkadaşımıza idari soruşturma açılmıştır.

Bu kişiler hakkında sendikamız tarafında suç duyurusunda bulunulmuştur. Her iki konu ile ilgili olarak İl Sağlık Müdürlüğü’ne de başvuru yapılarak soruşturma açılması istenmiştir.

Devletini ve milletini düşünen ve kamu çalışma hayatında buna gören hareket eden arkadaşlarımıza baskı ve mobbing uygulayanlara soruşturma açarak sindirmeye çalışanların karşısında olacak, onların adalete hesap vermelerini sağlayacağız. Bunu yapanları ve buna göz yumanları Ankara’da en yetkili kurumlara ve kişilere de ileteceğiz.

Bu meseleleri sümen altı etmek isteyenlere, görmezden gelip kulağının üstüne yatmaya çalışanlar, başvurularımıza cevap vermeyerek unutturmaya uğraşanlar hiç heveslenmesinler. Bu işin peşini bırakmayacağız. Mutlak her platformda dile getireceği ve hesap sorulmasını sağlayacağız."

Editör: Güler Sağlam