Aileye Teklif Yapıldı

Doğumun gerçekleştiği hastaneye tekrar giden Ergashova ailesi, hastane başhekiminden şaşırtıcı bir teklif aldı. Başhekim, tüm masrafları karşılayarak konuyu kapatmayı önerdi. Ancak aile, yaşanan ihmali kabul etmeyerek hukuki süreç başlattı. Ergashova'nın eşi Serkan Demir, “Huzursuzuz, çocuğumuz iyi büyümedi, eşimin estetik olması gerekiyor, psikolojisi bozuldu. Hastanelere karşı çok acı çektik. Dava açtık ve şu an süreç devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Hastanede Sıra Tartışması: Belediye Başkanının Kızına Öncelik Tanındı İddiası Hastanede Sıra Tartışması: Belediye Başkanının Kızına Öncelik Tanındı İddiası

Hastanın Şikayetleri Üzerine Hastaneye Başvurdular

İstanbul Ümraniye'de yaşayan Farangiz Ergashova, geçtiğimiz yıl Temmuz ayında 34 haftalık oğlunu dünyaya getirmek için özel bir hastanede sezaryen ile doğum yaptı. Doğum sonrası iki gün hastanede kaldıktan sonra taburcu edildi. Ergashova, lohusalık döneminde yaşadığı ağrıları normal olarak düşünse de, üç ay sonra devam eden şikayetler nedeniyle hastaneye başvurdu. Ancak doktorlar bu ağrıların kabızlıktan kaynaklandığını belirterek Ergashova’ya antibiyotik yazdı. Uzun süre antibiyotik kullanmak zorunda kalan Ergashova, bu nedenle çocuğunu emziremedi ve mamayla beslemek zorunda kaldı.

Rontgen

Gerçek Ortaya Çıktı

Ağrıları artarak devam eden Ergashova, Mayıs ayında farklı bir hastaneye başvurdu. Yapılan tomografi sonucunda, karnında yabancı bir cisim olduğu belirlendi. 10 ay sonra gerçekleştirilen ameliyatla, Ergashova'nın karnındaki 15 santimetrelik gazlı bez çıkarıldı. Bu süreçte Ergashova'nın yaşadığı ağrıların nedeninin ihmal olduğu anlaşıldı.

Hukuki Süreç Başlatıldı

Ergashova ailesi, yaşanan ihmali kabul etmeyerek hukuki süreç başlattı. Farangiz Ergashova’nın eşi Serkan Demir, “Eşim 34 haftalık hamileydi ve kontrol amaçlı gittiğimiz hastanede doğumun başladığını söylediler. Apar topar eşimi ameliyata aldılar. Çocuğumuz doğumdan sonra nefes darlığı çekti ve 12 gün küvezde kaldı. Bu süreçte büyük maddi zorluklar yaşadık. Hastane yönetimi bize 300 bin lira teklif etti ama biz bunu kabul etmedik ve dava açtık. Sağlık Bakanlığı’ndan bu tür ihmallerin

Anne Farangiz Ergashova'nın Yaşadıklarını Anlattı

Konuyla ilgili konuşan Farangiz Ergashova, “Doğumdan sonra sürekli ağrılarım ve akıntılarım oluyordu. İlk başta normal doğum belirtileri olduğunu düşündüm ama ağrılar geçmeyince hastaneye gittim. Yabancı bir cisim olduğunu hissettiğimi söyledim ama kabızlık teşhisi kondu ve antibiyotik verildi. Ağrılarım devam ettiği için başka bir hastaneye gittim ve burada yapılan tomografi sonucunda karnımda gazlı bez olduğu ortaya çıktı. İki çocuğum annesiz kalabilirdi, ölümden döndüm” ifadelerini kullandı.

Hastane Yönetimi Herhangi Bir Açıklama Yapmadı

Yaşanan bu olayla ilgili olarak hastane yönetimi herhangi bir açıklama yapmadı. Farangiz Ergashova ve ailesi, yaşanan bu ihmalin başkalarının başına gelmemesi için hukuk mücadelesini sürdürüyor.