Veliler, çocuklarının haftada 8 saat ders aldığı halde, merkez tarafından 12 saat gibi gösterilerek devlet destekli eğitim alabilmek için usulsüz yöntemlere başvurulduğunu belirtti. Soruşturma kapsamında incelenen bireysel çalışma planları, öğrencilerin gerçekte almadıkları eğitim saatleri için fatura kesildiğini ve ücret tahakkuk ettirildiğini ortaya koydu. Ayrıca, bir öğrencinin hastanede tedavi gördüğü dönemde telafi eğitimi verilmiş gibi gösterilerek usulsüz bir şekilde ücret alındığı, başka bir öğrencinin ise başka bir rehabilitasyon merkezine nakledildiği halde 12 saatlik ders gösterilip ücret talep edildiği tespit edildi.

5 yıl önce başlatılan soruşturma sonucunda hazırlanan iddianame, özel eğitim merkezinin, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan daha fazla eğitim ücreti almak amacıyla gerçeğe aykırı eğitim çalışma ve rehabilitasyon planları düzenlediğini ortaya koydu. Merkezin, hastanede tedavi gören ya da başka bir rehabilitasyon merkezine nakledilen öğrencilere, gerçekleşmeyen eğitimleri yapılmış gibi göstererek velilerden imza aldığı ve usulsüz işlemlerde bulunduğu iddia edildi.

Hazırlanan iddianame sonucunda, "kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık" ve "kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği" suçlarından 4 yıldan 10 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Kamuoyu, davanın gelişmelerini yakından takip etmeye devam ediyor.

8 sanığın yargılandığı davanın ilk duruşması Burdur Ağır Ceza Mahkemesinde gerçekleştirildi. Duruşmada tarafların avukatları, engelli bireyler ve aileleri ve merkezde fizyoterapist olarak görev yapan sanıklardan H.A.Ü. duruşma salonunda hazır bulunurken sanıklardan işletme sahibi S.Ö. ve merkezin müdürü K.A. bulundukları şehirlerden duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlandı. Bazı sanıklar ise duruşmaya gelmedi. Katılan sanıkları ve taraf avukatlarının savunmalarını dinleyen mahkeme heyeti duruşmayı erteledi.

5 yılın sonunda tamamlandı

Duruşmanın ardından engelli bireylerin aileleri adına Avukat Şefika Aygüneş tarafından yapılan açıklamada, "12'ye yakın suçtan zarar gören müştekimiz var bu dosyada, 8'in üzerinde sanığımız mevcut. Sanıklar, kamu kurum ve kuruluşlarını nitelikli bir şekilde dolandırmak ve resmi evrakta sahtecilikten yargılanıyorlar. Soruşturma yaklaşık 5 yıldır devam ediyor. Yaklaşık 12'ye yakın çocuğumuzun devletin bize verdiği imkanları, ders saatlerini derslere gelmemelerine rağmen sanki gelmiş gibi göstererek, onlar adına sahte imza atarak devletten fazladan kar elde etmek amacıyla para kazanmaları nedeniyle bu soruşturma açıldı. Soruşturma çerçevesinde kurumda eğitim veren öğretmenlerden, idarecilerden imza örnekleri alındı. Müştekilerden de imza örnekleri alındı. Bilir kişi raporları hazırlanarak dosyaya eklendi ve soruşturma 5 yılın sonunda tamamlandı. Soruşturma sonunda savcılık tarafından sanıklar hakkında 4 yıldan 10 yıla kadar hapis istemiyle dava açılırken belgede sahtecilik suçundan ve olaydan zarar görenlerin sayısının fazla olması sebebiyle dava açıldı" dedi.

Görülen dava hakkında konuşan Avukat Şefika Aygüneş, "Bugün ilk celsemiz görüldü. Zarar görenlerin davaya katılma talepleri kabul edildi. Dosyadaki eksik hususlar giderildikten sonra umuyoruz ki sanıklar cezalandırılacaklardır. Biz Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın da dosyaya kabul edilmesini talep ettik. Fakat bu talebimiz heyet tarafından kabul görmedi. Milli Eğitim Bakanlığı 'da zarar gören tarafta. Biz zarar görenlerin özel öğrenim gören bireyler olması sıfatıyla, çoğunun çocuk olması sıfatıyla özellikle uluslararası sözleşmeler, çocuk hakları koruma kanunu çerçevesinde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın da dosyaya dahil edilmesini istiyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından da bu kurumların daha fazla denetlenmesini talep ediyoruz" açıklamasında bulundu.

İl Sağlık Müdürü Mehmet Karakaya Görevden Alındı! İl Sağlık Müdürü Mehmet Karakaya Görevden Alındı!

Mağdurlardan öğrenci velisi İlknur Acar ise, "Oğlum Mustafa'nın eğitim haklarının kaybolması davasındayız. İnşallah hak adalet yerini bulur. Biz yüce adalete güveniyoruz. Özel çocuklarımıza herkesin ses olmasını istiyoruz. Bu davalarda bizleri yalnız bırakmasınlar" dedi.

Editör: Serap