Kamu İşçisi günlük yevmiyesi Bin 100 lira olacak! Kamu İşçisi günlük yevmiyesi Bin 100 lira olacak!

Yılın büyük bir bölümünde dalgalı bir seyir izleyen altın fiyatları, geleceğe yönelik umut vaat eden bir yükseliş sinyali gönderiyor. Uluslararası piyasalarda ABD Merkez Bankası'nın (Fed) eylül ayı toplantısında faiz oranlarını değiştirmeyeceği beklentileri artarken, bu durum ons altın fiyatlarının yükselişe geçeceği beklentilerini güçlendiriyor.

Ata Yatırım Hazine Direktörü Yalaz Özkanlı, konuyla ilgili açıklamalarda bulunarak, ABD ekonomisinde son dönemde olumlu verilerin sıralandığını ve bu durumun Fed'in beklenen faiz indirimlerini ertelemesine yol açtığını belirtti. Ancak, enflasyonist baskının henüz yeterince güçlü olmadığını ifade eden Özkanlı, piyasaların hala Fed'in mevcut faiz seviyelerini koruyacağına dair beklentilerle hareket ettiğini dile getirdi. Bu durum, altın fiyatlarının nispeten dirençli olmasına katkı sağlıyor.

Ekonomik aktivitede görülen güçlü performansa rağmen, istihdam ve tüketici talebi alanlarında soğuma belirtileri gözlemlendiğini vurgulayan Özkanlı, bu göstergelerin doların gücünü ve ABD 10 yıllık getirilerinin yüksek seviyelerde kalmasını sürdürmesini zorlaştırdığını söyledi. Bu faktörlerin tersine dönmesi durumunda altın fiyatlarında yeni bir yükseliş trendinin başlayabileceğine dikkat çekti.

Geçtiğimiz hafta Türkiye'de açıklanan Orta Vadeli Program'ın hedeflerini de inceleyen Özkanlı, programın dolar kurunu 2023 yılı için 23,90 seviyesinde bir ortalama olarak öngördüğünü belirtti. Bu tahminin gerçekleşmesi için doların 30,00 seviyesinin hemen altında seyretmesi gerektiğini ifade eden Özkanlı, yıl sonunda gram altın fiyatlarında kur artışına paralel yüzde 11'lik bir artış öngörüldüğünü paylaştı. Ayrıca, ABD getirilerinde olası bir gerilemenin altın fiyatlarını destekleyici bir etki yaratabileceğini ekledi.

ALTIN FİYATLARINDAKİ SEYİR ALIM FIRSATI MI?

Dinamik Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Ceyhun Yavaş açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Geçtiğimiz haftayı satıcılı olarak tamamlayan ABD endekslerinde haftanın son işlem gününde Jannet Yellen ve Fed yetkililerinden gelen yumuşak iniş yorumlarının etkisiyle endeksler alıcılı konuma geçti. Dolar endeksi ve tahvil getirilerinde görülen yükseliş emtia piyasalarında baskı oluşturmaya devam ediyor. Ancak bu baskıya rağmen 1880$ civarından aldığı destekle değer kazanan altın 1900$’ın üzerinde kalma çabasında. Psikolojik seviye olan 1900$ seviyesi üzerinde kalınması halinde altın için alım fırsatı oluşabileceği görüşündeyiz.

DOLAR NASIL BİR SEYİR İZLEYECEK?

Borsa dışında kalan yatırım araçlarının borsaya kıyasla sınırlı getiri sunabileceği görüşündeyiz. Dolar tarafına baktığımızda ise ortodoks politikalara ılımlı yaklaşımımız gölgesinde ılımlı yükselişini sürdürüyor. Ancak, oluşabilecek döviz talebi ve merkez bankası rezervlerini artırma çabasında dolardaki bu durumun devam edeceği görüşündeyiz.

YIL SONUNA KADAR ONS VE GRAM ALTINDA GÖRÜLEBİLECEK HEDEFLER NELER?

Ons altın ve gram altın Fed politikalarından etkileniyor ve ABD’deki dolar cinsi varlıklarda görülen kazanımların altın başta olmak üzere emtia grubunda baskı yarattığı görüşündeyiz. ABD’deki bu resesyon beklentileri her ne kadar kendini yumuşak iniş senaryolarına bıraksa da Fed’in ani yavaş adımlarla ilerleyeceği görüşündeyiz. Teknik bazda yıl sonuna kadar ons altında 1900$ seviyesi korunduğu taktirde 1964$ ve 1995$ seviyeleri test edilebilir. Gram altında ise 1600 TL üzerindeki kalıcılığın sağlanması halinde 2000 TL direnci hedeflenebilir.

ALTINDA HANGİ RAKAMLAR GÜNDEME GELİR?

OVP’de dolar kuru için 2023’ten 2026 yılsonuna kadar sırayla 23,88 TL, 36,78 TL, 43,93 TL ve 47,79 TL olarak öngörüldü. Gram altın’ın fiyatlanmasında dolar kurunun yanı sıra Fed politikaları da oldukça aktif rol almaktadır. Fakat Fed etkisini çıkartırsak yani ons altını 1924$ olarak hesapladığımızda sırasıyla gram altın fiyatları sırasıyla 1601 TL, 2275 TL, 2720 TL ve 2956 TL seviyesini görebilir.

milliyet