2021 yılının Mart ayında başlayan inşaat çalışmaları, hızla ilerliyor. Hastane, Ordu Çevre Yolu'nun yanında ve Ordu Üniversitesi yerleşkesi içinde bulmakta.

Hastane binası toplamda 250 bin metrekare arsa üzerine inşa ediliyor ve sağlam bir temel için 1020 adet sismik izolatör kullanılıyor. Sağlık Bakanlığı tarafından finanse edilen bu proje, maksimum bin 560, minimum 987 yatak kapasitesine sahip olacak. Kaba inşaatın yüzde 99 tamamlandığı bu aşamada, projenin fiziki gerçekleşme oranı yüzde 80'e ulaşmış durumda. Ayrıca, hastane binası depreme karşı güçlendirilmek için bin 20 adet sismik izolatörle donatılmış durumda.

Ordu İl Sağlık Müdürü Opr. Dr. Dursun Tüzün, yeni şehir hastanesinin Ordu merkezdeki sağlık hizmetlerini büyük ölçüde artıracağını belirtti. Şehir hastanesi sayesinde poliklinik sayısının 360'a çıkacağını ve ameliyathane sayısının 39'a yükseleceğini söyledi. Ayrıca, hastane bünyesinde 40 kemoterapi, 40 diyaliz, 50 fizik tedavi gibi bir dizi yardımcı sağlık merkezi de bulunacak.

“Kaba inşaat yüzde 99, fiziki yüzde 80 tamamlandı”

Hastanede şu anda kaba inşaatın yüzde 99 seviyesine ulaştığını kaydeden İl Sağlık Müdürü Tüzün, “Kaba inşaatı bitti diyebiliriz. İçerisinde ince işçilikler var, onlar da yüzde 80 seviyelerinde. Bunun yanında teknik servis ve ana okul binası yapılacak, morfoloji binamız bitti. İnşallah 2024 yılı içerisinde teslim alacağız. Biz de hastanenin projesi ile ilgili kendi ekibimiz ve hekimlerimiz ile projeyi değerlendirdik, yapılacak düzenlemeleri bakanlık ile konuştuk. İçerisinin tefrişatı ve teknolojik cihazları ile ilgili görüşmelerimiz bitti sayılır” diye konuştu.

“Ordu’nun en büyük yatırımı, bölge hastanesi olacak şekilde planlanmış”

Hastanenin, içerisindeki donanımlar ce ekipmanlar ile bölge hastanesi olabilecek kapasitede olduğuna değinen İl Sağlık Müdürü Opr. Dr. Dursun Tüzün, “Ordu’nun en büyük sağlık yatırımı. Şu an böyle bir hastaneyi inşaat ve içerisindeki malzemeler ile 15 milyar TL gibi bir rakama mal edebilirsiniz. Önceki kurlar ile yapıldığı için çok daha hesaplı oldu. İçerisindeki donanım ve teçhizat da bölge hastanesi olacak şekilde planlanmış. Biz sadece Ordu’ya değil, Giresun’a, Samsun’un yakın ilçelerine, Tokat, Sivas’ın ilçelerine hizmet verecek şekilde açacağız inşallah. Ayrıca Ordu olarak turizmde de öndeyiz, turizm için gelenlerin sağlık turizminden de faydalanmasını istiyoruz. Yeni konforlu Ordu Şehir Hastanemiz ile inşallah turizminde de açılacağız” ifadelerine yer verdi.