1 Ocak 2024 itibarıyla yüzde 27 oranındaki vergi kesintisi sona erecek ve çıplak maaşın yanı sıra yol, yemek, gece zammı, iş primi, giyim yardımı, sosyal yardımlar gibi kalemlere yüzde 10 oranında zam yapılacak.

Ayrıca, 6 aylık enflasyonun toplamının yüzde 15'i aşan kısmı da zam olarak uygulanacak.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: ‘Memura önemli artış olacak’ Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: ‘Memura önemli artış olacak’

Bu gelişmeler ışığında, kulislerde ve yapılan açıklamalara dayanarak 6 aylık enflasyon farkının yüzde 30'un üzerinde olacağı tahmin ediliyor. İşte kamu işçileri için yüzde 30 enflasyon farkı göz önüne alındığında olası zamlı maaşlar haber detayımızda..

Kamu işçileri maaşlarına yüzde 10 artı yüzde 15 enflasyon farkı uygulanacağı tahmin ediliyor. Ancak bu hesaplamalar, asgari ücret artışı ve gelir vergisi gibi diğer faktörleri içermemektedir.

Sendika aidatının düşülmesinin ardından yapılan ortalama hesaplamalara göre, 1 Ocak 2024 tarihinden sonra kamu işçilerinin maaşlarında beklenen değişiklikler gündemde. Bu hesaplamalar, 30 günlük çalışma süresine dayanmaktadır. Ayrıca, Büyükşehir ve küçükşehir olarak iki farklı çalışma koşulu göz önünde bulundurulmuştur.

Buna göre, Büyükşehirde 12 saat çalışıp ayda 15 gün görev yapanlar için net maaşın 30,761 TL olması beklenmektedir. Aynı şekilde, küçükşehirde 12 saat çalışıp ayda 15 gün görev yapanların net maaşı ise 30,48 TL olacaktır. Büyükşehirde ayda 26 gün çalışan kat personelleri için tahmini net maaş 29,882 TL iken, küçükşehirde ayda 26 gün çalışan kat personellerinin tahmini net maaşı 29,666 TL olarak hesaplanmıştır.

Ayrıca, Ağustos ayı enflasyonunun %9,09 olarak açıklanmasıyla son iki aylık enflasyonun %18,5 olduğu göz önüne alındığında, Ocak ayında zam alacak kamu işçilerinin şimdiden %3,5 enflasyon farkına sahip olduğu görülmektedir. Bu durumda, Ocak ayında en az %25 ila %30 arasında bir maaş artışının olması beklenmektedir.