Türk İş’in çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay yaptığı açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasına göre; Nisan ayında 4 kişilik ailenin açlık sınırı 10.135 TL olurken yoksulluk sınırı ise 33.015 TL olarak hesaplandı.

Buna göre, 4 kişilik ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarını ifade eden "açlık sınırı", bu ay 10 bin 135 lira 50 kuruş oldu.

Bekar çalışanın yaşam maliyeti: 13 bin 167 TL

Gıda ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarına denk gelen "yoksulluk sınırı" ise 33 bin 14 lira 66 kuruş olarak hesaplandı. Bekar bir çalışanın "yaşama maliyeti" aylık 13 bin 167 lira olarak belirlendi.

Ankara’da yaşam maliyeti yüzde 5,67 arttı

Ankara'da yaşayan 4 kişilik ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı, bir önceki aya göre yüzde 5,67 artarken, son 12 ay itibarıyla artış oranı yüzde 115,75 oldu.

Süt ve yoğurt fiyatları geriledi

Nisan ayına ilişkin yapılan araştırmaya göre, süt ve yoğurt fiyatlarında gerileme yaşandığı belirlendi. Ancak, balık yüzde 9, kuzu yüzde 21, dana yüzde 25, tavuk yüzde 11 ve yumurta yüzde 3 oranında zamlandı. Buna göre, balık fiyatları ilk kez 140 lirayı, dana eti 300 lirayı ve kuzu eti de 350 lirayı aştı. Yumurtanın adeti ise 3,5 liraya yükseldi.

Kırmızı mercimek gibi kuru baklagillerin kilogram fiyatı yüzde 5 oranında gerilerken, kuru fasulyenin fiyatı yüzde 3 artış gösterdi. Ayrıca, yağlı tohumların fiyatı da yüzde 8 oranında arttı.

Semt pazarlarında yeşil soğan, kıvırcık gibi salata yeşilliklerinin yüzde 20, pırasa, lahana gibi yeşil yapraklı sebzelerin fiyatları yüzde 15 arttı.

Kuru soğanın yüzde 40'lık artışla kilogramı 30 liraya kadar çıktı. Sebzelerden patlıcan, kabak, domates ve salatalık fiyatları düşerken biber zamlandı. Fasulye ortalama 33 liradan semt pazarlarında yer bulurken, bakla ve bezelye fiyatları geriledi.