Ersin Beyaz'ın TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde, kamudaki taşeron işçilerin 4D statüsüyle kadroya alındığı ancak hala toplu sözleşmeye tabi olmadıkları ve bu nedenle memurlarla aralarındaki maaş farkının sorun yarattığına vurgu yapıldı. Kadroya geçen taşeron işçilerin, temizlik görevlisi, çaycı gibi memurlardan daha yüksek maaş aldığı belirtilerek, bu durumun iş barışını bozduğu ifade edildi.

Sağlık Bakan Yardımcısı Başı Boş Köpekleri Tekrar Hastaneye Aldırdı mı? Sağlık Bakan Yardımcısı Başı Boş Köpekleri Tekrar Hastaneye Aldırdı mı?

Soru önergesinde ayrıca, önümüzdeki yıllarda bu durumun uzmanların ve müfettişlerin maaşlarını dahi geçeceği öne sürüldü. Ersin Beyaz, Çalışma Bakanı'na yöneltilen soru önergesiyle, memur maaşlarındaki adaletsizliğin çözümüne dair görüş ve önerilerini talep etti.

Bu bağlamda;

1- Kamuda taşeron olarak çalışıp kadroya geçen kaç personel vardır?

2- İş barışını tekrar tesis etmek için bir çalışmanız var mıdır?

3- Memur, uzman ve müfettiş gibi kamuda çalışan kariyer personelleri ile yöneticiler için enflasyon farkı ve toplu sözleşmede verilecek olan zam oranının dışında ilave bir maaş düzenlemesi yapılacak mıdır?