PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Yabancı Dil Tazminatına Dair Herşey!

Kamuda çalışan memurlara bildikleri yabancı diller itibariyle belli tutarlarda yabancı dil tazminatı ödenmektedir. Sosyal medya hesaplarımıza sıklıkla sorulan yabancı dil tazminatına dair memurların merak ettiği tüm başlıkları bu haberimizde ele alarak cevaplamaya çalışacağız.

Mevzuat 15.07.2021, 16:00 15.07.2021, 16:01 Güler Sağlam
Yabancı Dil Tazminatına Dair Herşey!

Aylıklarını tabi oldukları kanun itibariyle; 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu, 3466 sayılı Uzman Jandarma Kanunu, 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu ve 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanunu gereğince alan memurlardan, yabancı dil bilgisi seviye tespit sınavına girerek istenen başarı puanını elde eden memurlara yabancı dil tazminatı ödenir. Yabancı Dil Tazminatı ödemesinin dayanak kanunu ise 375 sayılı kanun hükmünde kararnamedir. Bu kararnameye göre yayımlanan yabancı dil tazminatı miktarlarının tespitine ilişkin esaslar ve  yabancı dil tazminatı yönetmeliğine göre de diğer usül ve esaslar belirlenmiştir.

Memurun Yabancı Dil Tazminatı Ne Kadar Arttı? haberi için tıklayınız

YABANCI DİL TAZMİNATI ALMAK İÇİN HANGİ SINAVA GİRİLİR?

04/01/2013 tarihli ve 28518 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe konulan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelikte, Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavının, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca yapılacağı hüküm altına alınmıştır. yabancı dil tazminatından faydalanmak isteyen memur, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığının yaptığı Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavından puan alması zorunluluğu bulunduğu için Yabancı Dil Sınavı (YDS) haricindeki TOEFL, YÖK DİL,TIP DİL ve benzeri dil sınavlardan alınan puanlarla yabancı dil tazminatı ödemesi yapılmamaktadır. 

YABANCI DİL PUAN VE TAZMİNAT ORANLARI

Yukarıda bilgisini verdiğimiz mevzuat hükümlerine göre hangi puan için ne kadar oranda yabancı dil tazminatı ödemesi yapılabileceği aşağıda hazırladığımız tabloda yer almaktadır. 

Görevi esnasında yabancı dil bilgisinden yararlanılan memur ile yararlanılmayan memur arasında yabancı dil tazminat oranları açısından farklılık bulunmaktadır. Bunun nedeni Yabancı Dİl Tazminatı ödemesi mevzuatında yer alan; görevi sırasında, yabancı dil bilgisinden yararlanılıp yararlanılmadığı ita amirlerinin vereceği ve yararlanma gerekçeleri açık olarak belirtilen onayla belirlenen memurlar, yenisi alınıncaya değin eski onayları geçerliliğini korumaktadır denilmektedir. Özetini verdiğimiz bu hükümlere istinaden yabancı dil bilgisinden yararlanılan personellere daha fazla yabancı dil tazminat ödemesi yapılmaktadır. 

2021 TEMMUZ-ARALIK YABANCI DİL TAZMİNAT TUTARLARI


 

YABANCI DİL TAZMİNATI KAÇ YIL GEÇERLİ?

Mevzuat uyarınca, Yabancı dil sınavlarının geçerliliği, sınavın yapıldığı tarihten itibaren beş yıldır. Bu sürenin bitiminde sınava girmeyenlerin oranları yabancı dil seviyeleri bir alt düzeye inmiş olarak kabul edildiğinden bir alt orana düşürülür. Not: (C) düzeyinde olanların yabancı dil tazminatları otomatikman kesilir.

HANGİ DİLLER İÇİN YABANCI DİL TAZMİNATI ALINABİLİR?

375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 2 nci maddesinde belirlenmiş olan düzeylerde; Almanca, Arapça, Bulgarca, Çince, Danimarkaca (Danish), Ermenice, Farsça, Fransızca, Gürcüce, Hollandaca (Dutch), İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça, Ukraynaca ve Yunanca dillerinde yapılacak YDS puanı alınması gerekmektedir. 

E- YDS DEN ALINAN PUANLARLA YABANCI DİL TAZMİNATI ALINABİLİR Mİ?

4 Ocak 2013 tarihli ve 28518 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik gereğince e-YDS’ye giren adayların kazanmış oldukları haklar, YDS’ye giren adayların kazanmış oldukları haklarla aynıdır denildiğinden E YDS sınavından alınan puanlarla Yabancı Dil Tazminatı alınabilirmektedir. 

BİRDEN FAZLA DİL İÇİN YABANCI DİL TAZMİNATI ALINABİLİR Mİ?

Birden fazla yabancı dil için, yabancı dil tazminatı alınmasına engel bir hüküm bulunmamaktadır. Yabancı dil tazminatı alınmak istenen dille ilgili YDS’den yeterli puan alınması gerekmektedir. 

YABANCI DİL TAZMİNATI ÖDEMESİ NE ZAMAN YAPILIR?

Memur maaşı içerisinde örneğin çocuk yardımı ödemesi gibi yabancı dil tazminatı ödemesi de yapılmaktadır. İlk defa bu tazminatı alacak olanlar ise; sınavın yapıldığı tarihi takip eden aybaşından itibaren tazminatı tutarını alabilecektir.

MEMUR OLMADAN ÖNCE ALINAN YDS PUANI İLE TAZMİNAT ALINABİLİR Mİ?

375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle yabancı dil seviye tespit sınavlarının geçerliliğinin beş yıl olduğunu yukarıda yer alan paragraftada açıklamıştık. Buna göre memur olmadan önce alınan YDS puanının geçerlilik süresi olan 5 yıl dolmamışsa, memuriyetten önce alınan YDS puanı ile Yabancı Dil Tazminatı alınabilmektedir.

Kaynak: SaglikPersoneliHaber.Net/ÖZEL HABER
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?