Memur İdari İzinleriyle İlgili Cumhurbaşkanlığı Genelgesi Yayımlandı

COVID-19 Kapsamında Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Normallaşme ve Alınacak Tedbirleri içeren Cumhurbaşkanlığı tarafından bugünkü Resmi GAZETE'de yayımlanan 2021/13 sayılı Genelge haber detayımızda..

Mevzuat 30.06.2021, 07:47 30.06.2021, 09:21 Güler Sağlam
Memur İdari İzinleriyle İlgili Cumhurbaşkanlığı Genelgesi Yayımlandı

COVİD-19 hastalığına yönelik alınan tedbirler kapsamında bugüne kadar yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgelerinde, Sağlık Bakanlığının belirlediği kronik hastalığı bulunanlar e-nabızdan aldıkları belgelerle herhangi bir yaş sınırı olmaksızın idari izin kullanmaktaydı.

30 Haziran 2021 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 2021/13 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesinde, önceki uygulamalardan farklı olarak Sağlık Bakanlığı ve MİT hariç diğer kamu kurumlarında çalışanlardan kronik hastalığı bulunanların bu defa idari izinli sayılabilmeleri için 60 yaş ve üzerinde olması gerektiği ifade edilmiştir.

Dolayısıyla, önceki genelgelere göre Sağlık Bakanlığının belirlediği kronik hastalığı bulunanlar (yöneticiler hariç) yaşları 60 ve üzeri ise idari izin kullanmaya 1 Temmuz 2021'den itibaren devam edecektir. Ancak, 60 yaştan küçük olanlar ise idari izinlerini iptal ederek görevlerine dönüş yapacaktır.

Diğer taraftan idari izin verilecek bir diğer durum ise gebeliktir. Gebeliğinin yirmi dördüncü haftasından otuz ikinci haftasına kadarki süre içerisinde bulunan çalışanlar idari izinli sayılmaya devam edilecektir.

GENELGE
2021/13

14/4/2021 tarihli ve 31454 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan "COVID-19 Kapsamında Kamu Çalışanlarına Yönelik Tedbirler" konulu 2021/8 sayılı Genelge yürürlükten kaldırılmış olup 1/7/2021 tarihi itibarıyla; kamu kurum ve kuruluşları normal düzen ve mesai saatlerinde çalışmalarını sürdürecektir.

Sağlık Bakanlığı ile Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı hariç kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlardan; Sağlık Bakanlığının belirlediği kronik rahatsızlığı bulunan 60 yaş ve üzeri çalışanlar (yönetici pozisyonundakiler hariç) ile gebeliğinin yirmi dördüncü haftasından otuz ikinci haftasına kadarki süre içerisinde bulunan çalışanlar idari izinli sayılmaya devam edilecektir.

Bu Genelge kapsamında idari izinli sayılanlar göreve gelmedikleri süre zarfında istihdamlarına esas görevlerini fiilen yerine getirmiş sayılır. Söz konusu çalışanların mali ve sosyal hak ve yardımları ile diğer özlük hakları saklı olup hizmetin yürütülmesi açısından sorumlulukları görev yerinde çalışanlar ile eşittir. Bu çalışanlar, amirlerinin izni dışında görev mahallinden ayrılmayacak ve hizmetine ihtiyaç duyulanlar görevlerine dönecektir.

Kamu kurum ve kuruluşlarınca bu süreçte ulusal veya uluslararası düzeyde kapalı alanlarda düzenlenecek her türlü toplantı veya aktivitenin gerekli güvenlik önlemleri alınmak suretiyle video/tele konferans gibi sesli-görüntülü iletişim sistemleri vasıtasıyla uzaktan yapılmasına özen gösterilecek; tüm personelin maske kullanması, çalışma mekanları, yemekhane, servisler ve sosyal alanlarda gerekli mesafenin ayarlanması, bu mahaller ile kamuda kullanılan araçlarda dezenfekte işleminin yapılması gibi gerekli tedbirler devam ettirilecektir.

Bilgilerini ve gereğini rica ederim.

29 Haziran 2021
Recep Tayyip ERDOĞAN
CUMHURBAŞKANI

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (6)
Mert 1 ay önce
Bu genelgeye anlam veremiyorum. En riskli gruptaki sağlık çalışanı hamilelerin idari izni iptal ediliyor ama diğer kamu kurumlarında çalışan hamileler idari izin kullanabiliyor. Tüm sendikaları arayın arkadaşlar. Harekete geçsinler.
F.akpinar 1 ay önce
İdari izin denildi sağlık bakanlığı hariç denildi.Peki neden 24 haftalık bir gebeyi aşısi olmadığı halde sahaya sürüyorsunuz.Baska bir candan sorumlu olan bu kişiler için neden kolaylık saglamiyorsunuz? Sağlıkçıya sağlıkçı yılında en büyük haksızlık yapıldı
Engelliler 1 ay önce
Sağlık ta ENGELLİ olmak daha zor
Hem 1 ay önce
Saglik neden yok izinde
Vefa Orkaç 1 ay önce
6 gün yıllık izin kullanırsam ne kadar ek ödeme alırım ?
aslı 1 ay önce
bu yıl içinde kullandığınız izinlerinizin toplamı 12gün ve üstünde değilse ek ödemenizi herkesin aldığı gibi tam olarak alırsınız
20
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?