PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Memur Disiplin Soruşturmaları İçin Emsal Karar

Kamu Denetçiliği Kurumu; disiplin dosyasındaki bilgi ve belgelerin toplantı gününde sendika temsilcine verilmesinin, hukuka ve hakkaniyete uygun olmadığına, savunma hakkını ihlal ettiğine karar verdi.

Mevzuat 04.12.2022, 02:44 19.12.2022, 21:01 Cansu Polat
Memur Disiplin Soruşturmaları İçin Emsal Karar

Hekim Birliği Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Op. Dr. Çağlar Yıldırım, (Ombudsmanlık) Kamu Denetçiliği Kurumu'na yaptığı başvuruda; il disiplin kurulunun asil üyesi olarak toplantıya hazırlıklı olarak gitmenin üyelerin menfaatleri açısından hakkı olduğunu, eksiksiz olarak savunmak gerekiyor ise avukatlar ile dosyayı istişare etmek için dosyayı toplantının hemen öncesinde değil de uygun bir süre önce almayı talep etmiştir.


*Çağlar Yıldırım - Hekim Birliği Sendikası Genel Başkan Yardımcısı

MEVZUAT NE DİYOR?

Disiplin Kurulları ve Disiplin Amirleri Hakkında Yönetmeliğin “Kurulların toplantı ve çalışmalarına ilişkin esaslar” başlıklı 9. maddesinde; “Toplantı gündeminin düzenlenip ilgililere dağıtılması, toplantının belirli gün, saat ve yerde yapılması, Kurul çalışmalarının gereği gibi yürütülüp sonuçlandırılması Başkan tarafından sağlanır. Kurullarda raportörlük görevi Başkan'ın görevlendireceği bir üye tarafından yürütülür. Üyeler kendilerine havale edilen dosyaları en geç 7 gün içinde incelerler.” ile aynı Yönetmeliğin “Kurulların kuruluşuna ilişkin esaslar” başlıklı 4. maddesinde "Hakkında disiplin soruşturması yürütülen devlet memurunun üyesi olduğu sendikanın temsilcisi de bu maddede belirtilen disiplin ve yüksek disiplin kurullarında yer alır."

Devlet Memurları Disiplin Yönetmeliği'nin 10. maddesine göre de; sendika temsilcileri, il disiplin kurullarının daimi üyesidir. Disiplin amirleri tarafından verilen ya da kurulca verilecek disiplin cezalarının usul ve mevzuata uygun olup olmadığı hususunda görüşlerini dile getirerek bu doğrultuda kabul veya ret yönünde oylarını belirtirler. Devlet Memurları Disiplin Yönetmeliğinin Disiplin Kurulları ile Yüksek Disiplin Kurullarının Çalışma Usul ve Esasları başlıklı 21/2. Maddesinde ise; "Disiplin kurulları ve yüksek disiplin kurullarının üyelerine, soruşturma dosyasını inceleme imkânı sağlanır." denilmektedir. 

KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMU NE KARAR VERDİ?

29.11.2022 tarihinde, (Ombudsmanlık) Kamu Denetçiliği Kurumu; il disiplin kurulunda görüşülecek dosyalar hakkında anayasal dayanağı olan savunmayı eksiksiz tam yapmak için sendika tarafından talep edilen ek bilgi ile belgenin toplantının hemen öncesinde sendika temsilcisine teslim edilmesinde hukuka ve hakkaniyete uyarlık bulunmadığı ve dolayısıyla idare tarafından "makul süre önce" sendikaya teslim edilmesi gerektiği hususunda Ordu Valiliği'ne ve İçişleri Bakanlığı'na tavsiyede bulunulmasına karar verdi.

KARAR NASIL DEĞERLENDİRİLDİ?

Başvuruyu yapan Op. Dr. Çağlar Yıldırım, Kamu Denetçiliği Kurumu Kararı hakkında;  "Kararı çok olumlu buluyoruz. Savunma Hakkı kutsaldır. Üyelerimiz başta olmak üzere tüm kamu hekimleri ve tabii ki de tüm kamu görevlileri için bu kazanımın uygulamalarını takip edeceğiz." dedi.

Hekim Birliği Sendikası Hukuk Müşaviri Av. Ümit Erdem ise yaptığı açıklamada; "Hakkında disiplin soruşturması yürütülen devlet memurunun üyesi olduğu sendikanın temsilcisi veya avukatına, ilgili disiplin soruşturması dosyası, toplantıdan birkaç saat önce gösteriliyordu, dosyadan suret alma hakkı ise hiç tanınmıyordu. Artık buna son verilmelidir." dedi ve bu kararı tüm Valilikler'e göndereceklerini, il disiplin kurulu toplantılarından en az 7 gün önce dosyaların suretlerini talep edeceklerini sözlerine ekledi.

Yorumlar (5)
Exsen 2 ay önce
Muhakkik 2 yıl bekletiyor dosyayı yeni dosya verilmesin diye ağırdan alıyor ....siatem bu halde
Saglikci 2 ay önce
Bu budurum ordunun haltetmesi.bizim ilde gayet iyi bir sekilde oncesinde dosyayi gorup inceleyebiliyoruz.tum ulkede sorun varmis gibi sunulmasi dogru degil.bu gibi dusunenlere sabun lazim diyorum
Ersoy Aduketbayi 2 ay önce
Sizin ilde herşey yürüyor bizde yürümüyorsa bu konudada doğru adımı atan Ordu yapınca haltetmesi mi oluyor yoksa senin zihniyetinin bir halt olmadığını mı gösteriyor acaba
Ankara 2 ay önce
Ban jstiyorum veriyorlar sorun nerdeymis anlamadim
Günün Anketi Tümü
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.