Bakan Bilgin’in bu açıklaması, çalışma hayatında köklü değişimlerin önümüzdeki yıllarda kapıda olduğu şeklinde yorumlandı. Bakan Bilgin, çalışma süresinin azaltılması ile ilgili detayları açıklamazken, bu konunun yakın zaman içerisinde gündeme geleceği belirtiliyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in açıklamasına göre, Türkiye'de mesai saatlerinde bir düşüş yaşanacak. Konu hakkında somut detaylar vermeyen Çalışma Bakanının açıklaması iş dünyası ve çalışanlar tarafından merakla takip ediliyor. Mesai saatlerinde yaşanacak bir değişiklik, çalışanların iş hayatındaki dengelerini ve yaşam kalitelerini etkileyebileceği için büyük bir önem taşıyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin bir açıklama yaptı. Bakan Bilgin yaptığı açıklamada işçilerin çalışma sürelerinin düzenleneceğini, daha düşük çalışma saatleri için çalışmalar yapılacağını ifade etti.

Bakan Bilgin yaptığı açıklamada çalışma süresinin 7, hatta 6'ya kadar çekilebileceği mesajını verdi.

ÇALIŞMA SÜRELERİ DÜŞÜRÜLEBİLİR

Açıklamasının devamında Bakan Bilgin, çalışma sürelerinin düşürüleceği, bunun üzerinde çalışmaların yapıldığını söyleyerek, "Dolayısıyla biz Türkler de çalışma hayatımızı modernize ederek çalışma sürelerinin yeniden daha insani şartlarda, emeğin verimliliğini birim verimliliğindeki artışı dikkate alarak yeniden düzenlemek durumundayız. İngiltere'de bir pilot çalışma yapıldı ve 6 saat uygulamasına geçildi. 6 saatten sonra bunun da yetersiz olduğu için 5 saat denemesi yapılıyor. Dünyanın pek çok yerinde başta akademisyenler olmak üzere bu çalışmalar yapılıyor" dedi.

MESAİ SAATLERİ 6'YA MI DÜŞECEK?

Bakan Bilgin, İngiltere'de çalışma saatinin 6'ya düşürüldüğünü, hatta 5'e çekilmesi için çalışmalar yapıldığını söyledi. Bu açıklamaya bakacak olursak Türkiye'de de 6 olmasa da mesai saatinin 7'ye çekilmesi bekleniyor.