Cumhuriyeti Merkez Bankası'nda (TCMB) geçerli olan bu değişiklikle birlikte, Karahan bankanın başkanlık koltuğuna oturmuştur. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan atama kararı, Türkiye'nin ekonomik geleceğine dair yeni bir dönemin başlangıcı başladı.

Görev süresi boyunca ekonomi programlarını başarıyla uygulayan Hafize Gaye Erkan'ın görevden ayrılma kararı, kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. Erkan'ın yerine atanacak isim ise merak konusu oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de duyurulan atama kararıyla birlikte, TCMB'nin yeni başkanı olarak Fatih Karahan göreve getirildi.

Bakan Işıkhan Sağlık Çalışanlarına Seslendi! Bakan Işıkhan Sağlık Çalışanlarına Seslendi!

90-1

Dr. Fatih Karahan kimdir?

1982 yılında Eskişehir'de doğan Fatih Karahan, 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi matematik ve endüstri mühendisliği bölümlerinden mezun oldu.

2012 yılında Pennsylvania Üniversitesi'nde ekonomi alanında yüksek lisans ve doktorasını tamamladı.

New York Merkez Bankası'nda önemli görevler yaptı

Çalışma hayatına 2012 yılında New York Merkez Bankası'nda ekonomist olarak başlayan Karahan, 2022 yılına kadar anılan kurumda İşgücü ve Ürün Piyasası Çalışmaları Başkanı ve Para Politikası Danışmanı olarak görev yaptı.

Amazon'da Başekonomist olarak görev aldı

Columbia Üniversitesi ve New York Üniversitesi'nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak da görev yapan, 2022'de ABD'nin teknoloji devi Amazon'da Kıdemli Ekonomist olarak çalışmaya başlayan Karahan, Kasım 2022'de Amazon'da Başekonomist görevine atandı.

Karahan, 28 Temmuz 2023 tarihinde TCMB Başkan Yardımcısı olarak görevlendirildi.

Editör: Serap