Bir önceki toplantıda politika faizini yüzde 17,5 düzeyine yükselten Merkez Bankası, bu defa nasıl bir hamle yapacak? 24 Ağustos Perşembe günü saat 14.00'te gerçekleştirilecek toplantı sonrasında faiz kararı duyurulacak ve piyasalar yeni faiz oranlarına odaklanacak.

PPK toplantısının başkanlığını yine Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan yapacak. Erkan liderliğindeki toplantıda alınacak kararlar, Türkiye ekonomisinin önümüzdeki dönemdeki yönünü belirlemede önemli bir rol oynayacak.

Önceki toplantıda politika faizini 250 baz puanlık artışla yüzde 17,5 seviyesine taşıyan Merkez Bankası, bu defa ekonomistlerin ve piyasaların beklentilerini nasıl karşılayacak? PPK Beklenti Anketi sonuçlarına göre, politika faizi konusundaki beklentiler medyanı 250 baz puan artış yönünde şekillendi.

Ankete katılan 15 ekonomistin görüşlerinin bir araya getirildiği sonuçlara göre, politika faizinde değişiklik öngören beklentiler yüzde 18,50 ile yüzde 20,00 arasında bulunuyor. Yıl sonu politika faizi beklentileri ise yüzde 20 ile 30 arasında değişiyor. Ekonomistlerin yıl sonu politika faizi beklentilerinin medyanı ise yüzde 26,50 olarak kaydedildi.