İzmir'de düzenlenen bir eylemde kamu emekçileri, mevcut duruma ve gelecek dönem taleplerine ilişkin görüşlerini paylaştı.

Büro Emekçileri Sendikası (BES) İzmir Şube Başkanı Mustafa Güven,

Altı TİS sürecidir kamu emekçileri ve emeklileri bu sözleşmelerden kayıplarla yoksullaşarak çıkıyor. Artık gerçekten emekçilerin taleplerinin masada görüşülebileceği bir sendika yasası istiyoruz”

şeklinde konuştu. Güven, kamu emekçilerinin taleplerinin en düşük 45 bin lira olduğunu ifade etti. En düşük memur maaşının 22 bin lira olduğunu hatırlatan Güven, bu miktarın mayıs ayında 22 bin 200 dolar seviyesindeyken, temmuz ayında 22 bin 800 dolara düştüğünü belirtti. 

Bu nedenle taleplerine uygun bir zam yapılmadan önce elden çıkanın dahi alındığını vurguladı. Güven, yoksulluk sınırının 40 bin lirayı aştığını ve taleplerinin 45 bin lira olduğunu dile getirdi.

Tüm Bel-Sen İzmir 2 No'lu Şube Başkanı Fatma Kılınç ise “Öncelikle iki yılda bir toplu pazarlık olarak adlandırılan bu sistemin değişmesini istiyoruz. Gerçek anlamda Uluslararası normlara ve ILO sözleşmesine uygun olarak grevli toplu sözleşme hakkının gerçekleşmesini istiyoruz. Hem ekonomik hem de sosyal haklarımız çok eksik. İnsanca yaşanacak bir ücret olmazsa olmazımızdır” şeklinde görüşlerini dile getirdi.

'2000 YILINDAN BERİ ÜCRETLERİMİZ ERİYOR'

Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi ve Mali Sekreteri Hüseyin Çoban ise hayat pahalılığına dikkat çekerek, “Ülke gerçekleri ortada, geçinemiyoruz. 2000 yılından beri ücretlerimizde erime söz konusu. Zam yaptıklarını söylüyorlar ancak ben zam istemiyorum. 2000 yılında kaç kilo bulgur, ekmek, pirinç, yağ alabiliyorsam onları alabilmek istiyorum. Bu ülkede hiç kimsenin ayçiçek yağı kadar değeri yok. Pazara girmeye dahi korkar olduk. Sezonunda dahi gidemiyoruz. Bizim asıl istediğimiz şey emeğimizin karşılığını alabilmek ve değer görebilmek. Geçinebilmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

SES İzmir Şube Eşbaşkanı Nursel Yücesoy da kamu emekçileri ve sağlık emekçilerinin taleplerini sıralayarak,

Bir an önce koşullarımızın düzeltilmesi, sağlık emekçilerinin daha güvenli ortamlarda güvenceli istihdamla çalıştırılmasını istiyoruz. Normal standartların çok altında sayılarda sağlık emekçisi hizmet üretiyor. Sağlık emekçisi sayısı hastaların sayısının çok çok altında. Bunların bir an önce düzeltilmesi gerekiyor

 diye belirtti.