Numan Gökmen, teklife ilişkin yaptığı açıklamada, hükümetin memurlara karşı duyarsız bir tutum sergilediğini vurgulayarak, "Hükümet, memurları umursamıyor. Biz hükümetten ulufe istemiyoruz. Adalet istiyoruz" dedi. Enflasyonun gerçekle bağdaşmayan teklifin, memurların temel ihtiyaçlarına cevap vermediğini belirtti.

Öğretmenler Derneği Başkanı Gökmen, toplumun tüm kesimlerinin enflasyonun yüksek olduğunu bilmesine rağmen, hükümetin teklifini değerlendirirken enflasyonun altında kaldığını söyledi. Aynı zamanda Gökmen, hükümetin maaş zamlarını sık sık vergi artışlarıyla geri aldığını ve bu durumun kamu çalışanlarının bütçelerini zorladığını ifade etti. Vergi dilimlerinin maaşlardan çıkarılmasının gerekliliğine de vurgu yaptı.

Milyonlarca kamu görevlisini ilgilendiren 7’nci Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde kamu işvereni ilk teklifini sundu. Merkez Bankası’nın enflasyon tahminlerinin de altında kalan ilk teklif, 2024 yılı için yüzde 14+9, 2025 yılı için ise yüzde 6+5 olurken, Şuurlu Öğretmenler Derneği (ÖĞ-DER) Genel Başkanı Numan Gökmen, teklife tepki göstererek alınacak grev kararına destek vereceklerini duyurdu.

Sokaktaki çocuğun bile enflasyonun en az yüzde 100 olduğunu bildiğine dikkat çeken Gökmen, artışın devam edeceğinin de belli olduğuna vurgu yaparak, “Hükümet bütçe açığını kapatmak için kendi vatandaşına verdiği sözde zamları daha cebine gitmeden çarşı pazara yağdırdığı zamlarla geri alıyor. Kamu çalışanı aldığı sözde zamla aile bütçesindeki kara delikleri kapatamıyor. Yılın 12 ayında hep bütçe açık veriyor. Şimdi zamlı maaş aldığını fark edemiyor. Çünkü ülkemizde hükümetler, memurlara yapılacak iyileştirmeyi hayatın gerçeklerini göz önüne alarak değil bir sonraki yıl tahmin ettikleri enflasyon rakamını baz alarak hesaplamaktadırlar. Zaten her yılın ikinci yarısında yüzde 15, yüzde 20’lik vergi dilimleri sebebiyle verdiğinin kat kat fazlasını çalışanlardan geri alıyor. Derhal ve hemen ilk önce bu vergi dilimi maaşlardan kaldırılmalıdır” dedi.

“HÜKÜMETİN ENFLASYONU İLE HALKIN ENFLASYONU FARKLIDIR”

Hükümetin geçmiş enflasyon tahminlerini tutturamadığını hatırlatan Gökmen, enflasyon tahminlerinin tutmaması ile enflasyonun memurun üzerinden defalarca silindir gibi geçtiğine dikkat çekerek, “Bütün gerçekler ortada iken tahmini olarak enflasyonun yüzde 100’den az olduğunu göstermek, dar ve sabit gelirli kamu çalışanlarıyla adeta dalga geçmektir. Hükümetin enflasyonu ile halkın enflasyonu farklıdır. TÜİK’in enflasyon hesabı ile kamu çalışanlarının mutfak hesabı çatışmaktadır. Memurların aile gemileri su alıyor. Yapılan artışı tek, tek ele aldığımızda sadece tek başına aile içi ulaşıma, sadece tek başına kiraya, sadece akaryakıta ve sadece elektriğe doğalgaza temel gıda maddelerine yapılan zamma dahi yetmiyor” diye konuştu.

HÜKÜMET MEMURLARI UMURSAMIYOR

Memurun gırtlağına kadar borçlu olduğunu belirten Gökmen, memurların işin içinden çıkamayınca kredi kartına yöneldiğine belirtti. Gökmen, “Hükümet memurları umursamıyor. Sorunlarına eğilmiyor. ‘Geçinemiyoruz, yetiremiyoruz ihtiyaçlarımızı gideremiyoruz’ diye feryat edenlere, ‘Sizin yerinizde olmak isteyen milyonlarca işsiz var. İşinizin ve maaşınızın kıymetini bilin, sesinizi sedanızı çıkarmayın’ gibi ipe sapa gelmez, akıldan mantıktan yoksun masallarla halkı ve kamu çalışanlarını ölümü gösterip sıtmaya razı etmek istiyor. Biz hükümetten ulufe istemiyoruz. Adalet istiyoruz. Sosyal ve ekonomik yönden insan gibi onurlu ve huzurlu yaşayacak bir hayat talep ediyoruz. Milli gelirden adalet ölçüsünde pay almak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“KAMU ÇALIŞANLARININ EYLEM VE GREV KARARINA DESTEK OLACAĞIZ”

Hükümetin toplu sözleşmede sunduğu komik rakamlar ile akıllara merhum Millî Görüş lideri Necmettin Erbakan’ın yaptığı yüzde 100’lük zammın geldiğine vurgu yapan Gökmen, Millî Görüş hareketinin vatandaşın kesesini düşünen bir hareket olduğunu belirterek, “Bizde milli görüşün temsilci kuruluşlarından birisi olan ÖĞ-DER olarak hükümetin verdiği bu teklifi reddediyor, eğer aklı başında düzgün bir teklif gelmezse kamu çalışanlarını tatmin etmeyen bir teklif karşısında yapacağı eylem ve grev kararlarına da destek olacağımızı kamuoyuna deklare ediyoruz” dedi.

MEMUR, GIRTLAĞINA KADAR BORÇLU”

Memurun gırtlağına kadar borçlu olduğunu belirten Gökmen, “Hükümet, memurları umursamıyor. Sorunlarına eğilmiyor. ‘Geçinemiyoruz, yetiremiyoruz, ihtiyaçlarımızı gideremiyoruz’ feryatlarına, ‘Sizin yerinizde olmak isteyen milyonlarca işsiz var’ gibi akıldan ve mantıktan yoksun gerekçelerle kayıtsız kalıyor. Biz hükümetten ulufe istemiyoruz. Adalet istiyoruz” dedi.

“ERBAKAN HOCA’NIN YAPTIĞI YÜZDE 100’LÜK ZAMMIN ÖNEMİ DAHA DA İYİ ANLAŞILDI”

Hükümetin toplu sözleşmede sunduğu komik rakamları görünce merhum Millî Görüş lideri Necmettin Erbakan’ın yaptığı yüzde 100’lük zammın öneminin daha da iyi anlaşıldığına vurgu yapan Gökmen, “Biz de Millî Görüş’ün temsilci kuruluşlarından birisi olan ÖĞ-DER olarak, hükümetin verdiği bu teklifi reddediyor, eğer aklı başında düzgün bir teklif gelmezse eylem ve grev kararlarına da destek olacağımızı deklare ediyoruz” dedi.

Mehmet Fahri ÖZKAN  / Milli Gazete