Toplu sözleşme görüşmeleri, belirlenen çalışma takvimi doğrultusunda hizmet kollarına ait tekliflerin tasnif edilmesi ve kamu görevlilerinin geneline ilişkin tekliflerin ön müzakeresiyle devam ediyor. Şu anda müzakere aşamasına geçilmiş durumda. Bu kritik süreçte, hükümetin kamu görevlilerinin geneline yönelik ilk zam teklifini bugün itibarıyla masaya sunması bekleniyor.

Memur-Sen tarafından kabul edilmemesi durumunda, hükümet 17 ve 22 Ağustos tarihlerinde yeni tekliflerle masaya gelmeyi planlıyor. Eğer taraflar yine anlaşamazsa, 23 Ağustos'tan itibaren Kamu Görevlileri Hakem Kurulu devreye girecek. Kurul, en geç ay sonuna kadar sözleşmeye dair kararını açıklayacak.

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, görüşmelerin olumlu bir havada geçtiğini ve bu hafta kritik aşamaya girildiğini vurguluyor. Tonbul, kamu işvereninin teklifinin enflasyon hedefleri yerine piyasa gerçekleriyle uyumlu olması gerektiğini belirtiyor.

Memur-Sen'in Talepleri

Toplu sözleşme masasında yer alan Memur-Sen, 2024 ve 2025 yılları için 3'er aylık dönemlerde refah payı dahil olarak yüzde 35, 10, 15 ve 10 artış talep ediyor. Aynı şekilde 2025 için de 6'şar aylık dönemlerde yüzde 25 ve 15 zam talebi bulunuyor.